Magyar gazdaság

Öt éven belül piaci finanszírozás jöhet

 Ausztriai és szlovákiai mintára alakulhat át a következő években az NB I.-es klubokat üzemeltető sportvállalkozások bevételi struktúrája, amelyben főszerepet kaphat a saját nevelésű fiatalok külföldre igazolása.

Előremutató, hogy a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) a piaci alapú finanszírozásra ösztönözné a profi klubokat, de amíg nem csökkennek a központi bevételek, addig aligha születik meg az igény a pótlásukra – mondta a Világgazdaságnak Esterházy Má­tyás menedzser, az EM Sports Consulting Kft. ügyvezetője. A szakembert annak kapcsán kérdeztük, hogy Roskó Zoltán, az MLSZ operatív igazgatója a Figyelő hasábjain előrebocsátotta: a következő öt évben a fenntarthatóság felé terelnék a sportszervezeteket. A szövetség 300 millió forintos kötelező tartalé­kot írhat elő az NB I.-es csapatokat üzemeltető vál­lalkozásoknak a saját tőkéjükből, hogy felkészülten nézhessenek szembe olyan váratlan eseményekkel, mint a jelentős bevételkiesést hozó koronavírus-járvány. Azt is megszabhatja a szervezet, hogy a kiadási oldalon a klubok legfeljebb 70 százalékot fordíthatnak bérekre.

Esterházy Mátyás emlékeztetett: a nyugat-európai futballban főként a közel-keleti és ázsiai befektetők megjelenése miatt volt szükség a pénzügyi fair play bevezetésére, a régióban viszont más a helyzet. „Jelentős állami pénzcsap híján az osztrák vagy szlovák klubok már jó ideje a piacból élnek, elsősorban a játékoseladásokból és a nemzetközi kupák bevételeiből tartják fenn magukat” – hangsúlyozta a menedzser. Úgy látja, az elmúlt tíz évben a pályaépítés és a toborzás révén hazánkban az infrastruktúra és a hátország már megfelelő, a piaci finanszírozásra való átálláshoz pedig ideális esetben elegendő lehet öt év. A játékosügynök szerint ehhez elsősorban a fizetéseket, főleg a fia­tal magyar játékosok bérét kellene csökkenteni. Amíg anélkül is megke­reshetnek itthon évi nettó 100 ezer eurót, azaz 35 millió forintot, hogy rendszeresen pályára lépnek, nem fognak feleennyi pénzért egy, az NB I.-nél erősebb ligában megfeszülni. Arról nem beszélve, hogy a fiatalok beépítésére hajlandó kisebb klubok nem tudják megfizetni ezeket a játékosokat, így ahol játéklehetőséget kapnának, ott pénzügyi akadályok miatt nem tudnak velük számolni.

Az EM Sports ügyvezetője szerint már csak azért is a futballistaexport az egyetlen út, mert a meccsnapi be­vételeket nehéz érdemben növel­ni. „Nemcsak itthon, a környező országokban is relatíve kevés a néző a lelátókon. Hiába mozgat meg valaki minden követ azért, hogy ezerötszázról háromezerre emelje a nézőszámot, többet hoz a konyhára egy tehetséges fiatal eladása 400-500 ezer euróért, mint amennyit a jegyértékesítésben és az egyéb kereske­delmi bevételekben az emelkedő érdeklődéstől remélni lehet” – állapította meg. A hazai játékospolitikát árnyalva hozzátette: nem lehet csak a saját nevelésű labdarúgókra építeni, hosszú távon az a klub keres a transzfereken, amely invesztál is. Azaz Esterházy Mátyás szerint nem kifizetődő lejárt szerződésű légiósokat régiós szinten is kiemelkedő bérért az NB I.-be csábítani, érdemes inkább akár 1-1,5 millió eurós piaci értékű, 23 év alatti játékosokat igazolni, egy-két évvel később pedig haszonnal továbbadni.

Élet a közpénz után

Különböző jogcímeken, de a mai magyar futballban 75 százalék a központi támogatások aránya – reagált lapunknak az MLSZ terveire Muszbek Mihály sportközgazdász, a SportUnió Kft. ügyvezetője. A 300 millió forintos tartalék szerinte amiatt sajátos, mert így közpénzből készülhetnek fel a klubok a közpénz utáni időkre. A 70 százalékos bérplafon kapcsán pedig a sportközgazdász úgy fogalmazott: a pénzügyi beszámolókban gyakran torz az adat, ha 130-150 fő van feltüntetve a kifizetéseknél, a kiegészítő személyzet szerepeltetése csak az átlagot húzza lejjebb. Ezzel szemben Muszbek úgy látja, a klubonként 15 rendszeresen pályára lépő játékos foglalkoztatásának átlagos költsége fejenként havi 7 millió forint. Az utánpótlás kapcsán pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy egy 20-25 fős csapatra az U14-es korosztálytól az U19-esig mintegy 600 millió forintot költenek. A munka csak akkor lehet eredményes, ha lesz közülük két-három olyan játékos, aki a későbbi átigazolási díjaival visszahozza ezt a befektetést. | vg

 

Ezek is érdekelhetik