BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tárgyalnak az iparűzési adó kompenzálásáról a kormánnyal

A Magyar Önkormányzatok Szövetségének tagjai levélben fordultak Gulyás Gergelyhez, a Miniszterelnökséget vezető miniszterhez, hogy a kormányzat egyeztessen a települések önkormányzataival az iparűzési adó kiesése miatti kompenzációról – hangzott el a szövetség elnökségi ülése előtt. A korábbi kormánydöntés szerint a 25 ezer fő alatti települések megkapják a felére csökkentett iparűzési adó miatt kieső bevételüket, ezt szeretnék elérni a 25 ezer fő feletti települések vezetői is. Nemény András, Szombathely polgármestere szerint a teljes önkormányzati szektornak meg kell kapnia az államtól az iparűzési adó csökkentése miatti kompenzációt, semmi ok nincs a megkülönböztetésre. „Közös felelősségvállalásra van szükség, az önkormányzatok a járványhelyzet megjelenésekor sokat vállaltak a szociális és gazdasági terhekből, ha elveszik a forrásaikat és a lehetőségeiket, akkor az idén nem tudják megtenni azt, amit tavaly, pedig a járvány gazdasági hatásai csak most érkeznek meg igazán” – vélekedett Nemény András. Szombathelyen 1,6 milliárd forintot vesztett az önkormányzat tavaly, de a kiesést a városvezetés képes volt saját erőből pótolni, s ezt az idén is meg tudná tenni. Akkora hiányt azonban, amelyet az iparűzési adó felének az elvesztése jelent, már egyik önkormányzat sem tud kezelni – emelte ki a vasi megyeszékhely első embere.

A kormányzat ma tárgyal a 25 ezer fő feletti települések vezetőivel, pénteken pedig a megyei jogú városok polgármestereivel a kompenzációról. A kettő között, holnap pedig a járványügyi védekezés fontos mozzanatáról, az oltási programról egyeztet majd a kormányzat a településekkel. Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének társelnöke elmondta, szeretne minden kerülettel egyeztetni és a főváros esetében is egységesen fellépni az iparűzési adó kérdésében. Hozzátette, hogy az európai uniós fejlesztési stratégia Magyarország számára a következő években történelmi lehetőséget teremt, hiszen az unió nemcsak a hétéves költségvetésével, hanem a helyreállítási alap forrásaival is segíti a talpra állást. Ezért fontos, hogy Magyarország jól használja fel ezeket a forrásokat, amihez elengedhetetlen az érdemi szakmai párbeszéd a kormányzat és a települések között.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.