J. R. | A vírushelyzet javulásával akár már a második fél évben gyorsan újra munkaerőhiány lehet Magyarországon. Azokban az ágazatokban, amelyekben a járványhelyzet miatt ideiglenesen szakmát váltó tömegekkel töltötték fel a létszámot, hetek alatt szembesülhetnek e problémával – jelentette ki Juhász Csongor, a Prohuman HR szolgáltató ügyvezető igazgatója. Hamar bajba kerülhetnek azok a gyárak, logisztikai és kereskedelmi cégek, amelyek az utóbbi hónapokban felszívták a hirtelen munka nélkül maradt tömegeket, ha nem készülnek fel az új helyzetre. Csak a balatoni nyitás tízezreket vonhat el más területekről egyik napról a másikra. És akkor még nem beszéltünk az Ausztriában vagy Londonban dolgozó magyarokról, akik most itthon vannak, és átmenetileg Magyarországon helyezkedtek el, de valószínűleg az első adandó alkalommal visszamennek, tehát őket is pótolni kell.
A gazdasági szereplőkre új kihívások várnak – erről tanúskodik a Wysler legfrissebb kutatása, amely szerint a magyarországi vállalatok 60 százaléka már munkaerő-felvételben gondolkozik. A közép- és felső vezetők kiválasztására szakosodott cég kutatása szerint a hazai menedzserek 35 százaléka szerint most rosszabb a gazdasági helyzet, mint a Covid előtt, és mint tavaly tavasszal, eközben a globális vezetők 41 százaléka pesszimista. Ez is magyarázza, hogy a hazai vezetők kedvezőbbnek ítélik meg a gazdasági helyzetet, mint a külföldiek, miközben hasonló ütemű kilábalást várnak. Róna Dániel, a Wysler magyarországi vezetője kiemelte, hogy a magyar gazdaság szerkezetéből adódóan magasabb a kkv-k aránya, amelyek gyorsabban tudnak reagálni a válságra, jelentsen ez akár leépítést vagy új termék bevezetését, így mára kedvezőbb helyzetbe kerültek a lassabban reagálóknál. Biztató, hogy a tanulmány szerint magyar vállalatok több mint 50 százaléka vágott bele a terméke vagy szolgáltatása fejlesztésébe a járvány alatt, ez jóval magasabb arány a globális átlagnál. A negyedük már beruházást is végrehajtott.
Juhász Csongor leszögezte, hogy hamarosan szükség lehet megbízható vendégmunkásokra is egy-egy régióban. Ez azért is fontos, mert egy külföldről érkező beruházás előkészítésekor kiemelt szempont, hogy a célország, régió képes legyen hosszú távon fedezni az adott üzem munkaerőigényét. Enélkül egy vállalat könnyen választhat más célországot. A munkaerő biztosítása az ország nemzetközi versenyképességének egyik meghatározó eleme, és még inkább az lehet a Covid utáni időszakban – figyelmeztetett a szakember.
Esélyes, hogy majd visszamennek külföldi munkahelyükre a vendégmunkások
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.