Járdi Roland | A várakozásokat felülmúló mértékben, 9,5 százalékkal emelkedtek a bruttó átlagkeresetek az év első hónapjában. Az orvosok béremelése mellett az áthúzódó hatás is szerepet játszott abban, hogy erőteljes maradt a bérdinamika januárban – mondta a Világgazdaságnak Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője, miután a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közölte: a bruttó átlagkereset januárban 411 000, a nettó átlagkereset 280 500 forint volt. A közfoglalkoztatottak nélkül a nemzetgazdasági bruttó átlagkereset 421 700 forint volt a hónapban. A 2,9 százalékos infláció mellett a reálbérek 6,6 százalékkal nőttek.
A statisztikai hivatal adatai szerint a vállalkozásoknál 424 300 forint volt a közfoglalkoztatottak nélkül számolt bruttó átlagkereset, ami az év végi prémiumok miatt 48 600 forinttal alacsonyabb az előző havinál. A költségvetésben számolt 422 700 forintos átlagkereset is 3000 forinttal alacsonyabb a decemberinél. Újdonság, hogy a KSH most először közölt adatokat a munkáltatók teljes köréről, azaz szélesebb körről, mint az eddigi legalább ötfős vállalkozások vagy intézmények. Eszerint a januári bruttó átlagkereset 398 200 forint volt. A statisztikai hivatal emellett mediánadatokról is beszámolt. Ezek bruttó összege idén januárban 332 400 forint volt, 9,8 százalékkal több az egy évvel korábbinál.
Suppan Gergely az adatok kapcsán kifejtette, hogy várhatóan a kettészakítottság lesz idén a legerősebb trend a munkaerőpiacon. Azok a szektorok, amelyeknél a korlátozások alapvetően nem érintik az üzletmenetet, továbbra is jelentős béremeléseket hajtanak végre, hogy megtartsák, illetve odavonzzák a munkaerőt – hangsúlyozta. Példaként hozta fel, hogy a Mercedesnél és az Audinál vagy a kiskereskedelmi diszkontláncoknál idén két számjegyű béremelkedésről született megállapodás, miközben a turizmusban és a vendéglátásban tovább csökkentek a keresetek.
Ezzel együtt a bérdinamikát az idén a közszolgálati ágazatokban zajló béremelések érdemben határozhatják meg, ezt mutatja, hogy januárban az egészségügyben majdnem 30 százalékkal növekedtek a fizetések. Az elemző arra számít, hogy az év további részében a bérdinamika a bázishatások miatt előbb lassulni, majd az év második felében a munkaerőhiány ismételt megjelenésével gyorsulni fog, újabb bérrobbanást előidézve a gazdaságban.
A Takarékbank várakozásai szerint idén a 8,5 százalékot is elérheti a keresetek emelkedése, a reálbérek pedig 4,5 százalékkal növekedhetnek. Suppan Gergely azonban azt is hozzátette, hogy a felfelé mutató kockázatok miatt ennél nagyobb arányú fizetésnövekedés sincs kizárva.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.