Kevesebb mint százezer ember vehet részt 2022-ben a közfoglalkoztatásban, a munkaerőpiaci válság csúcsán még 350 ezren dolgoztak a különböző programokban.
Járdi Roland
2021.05.25, 08:41
Megosztom a cikket
Tovább csökkenhet a közfoglalkoztatottak száma, az idei 165 milliárd forint után 2022-ben már csak 120 milliárd forintot tervez elkölteni startmunkaprogramokra a kabinet – derült ki a jövő évi büdzsé számaiból.
A korábbi években rendre a 200-250 milliárdot is elérte a közmunkaprogramok költségvetési fedezete, a jövő évre előirányzott összeg a rendszer 2011-es bevezetése óta a legkevesebb. A kormány vélhetően arra számít, hogy a foglalkoztatási helyzet radikálisan javul a következő hónapokban, a hamarosan fellépő munkaerőhiány okán pedig nem lesz szükség a közmunkaprogramok ismételt felfuttatására.
A közfoglalkoztatásban részt vevő személyek átlagos száma márciusban már csak 83,8 ezer volt, ami szintén az elmúlt tíz év egyik legalacsonyabb értékének számít.
Pedig a járvány első hullámának tavaly tavaszi berobbanása drasztikus hatásokat idézett elő a munkaerőpiacon.
Fotó: Dunántúli Napló / Laufer lászló
A munkanélküliség a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) adatai szerint tavaly júniusban érte el a csúcsát, amikor 376 ezer álláskeresőt tartottak nyilván. A korlátozások feloldásával fokozatosan javult a munkaerőpiaci helyzet, utólag pedig már az is kijelenthető, hogy ezen a pandémia második és harmadik hulláma nem sokat változtatott. Az NFSZ legutóbbi számai is azt mutatják, hogy a foglalkoztatottság közelít a koronavírus-válság előtti szinthez:
a márciusban regisztrált 287 ezer álláskereső már csak 43 ezerrel volt több, mint egy évvel korábban.
Mint emlékezetes a kabinet a 2008–2009 után kibontakozott munkaerőpiaci és foglalkoztatási válságot részben a közmunkaprogram segítségével próbálta kezelni. A közfoglalkoztatás 2014-ben érte el csúcsát, abban az évben 376 ezren vettek részt különböző programokban, az összes belépés pedig elérte az 560 ezret. A munkaerőpiac lassú gyógyulására világít rá, hogy a regisztrált álláskeresők száma 2012-től ugyan folyamatosan csökkent, de sokáig együtt mozgott a startmunkaprogramok növekedésével, a kettő együttes értéke még 2014-ben is 600 ezer fő körül alakult.
Trendfordulóról csak 2016 óta beszélhetünk, az volt az első olyan év, amikor a közfoglalkoztatás csekély szerepet játszott a foglalkoztatás bővülésében.
Az adatokból az is kitűnik, hogy a közmunkaprogramoknak nagyon jelentős szerepük volt az inaktívak láthatóvá tételében, ami tulajdonképpen megalapozta a foglalkoztatottság elmúlt években tapasztalt látványos bővülését. Arról korábban beszéltek kormányzati szereplők, hogy 100-150 ezer ember visszavezetése a munkaerőpiacra szinte lehetetlen képzettségbeli és kompetenciaproblémák miatt, vagyis ennyi közfoglalkoztatottra mindenképpen számítani lehet a jövőben. Ráadásul – bár erről kevesebb szó esik – a kisebb, főleg vidéki települések számára az önkormányzati feladatellátást nagymértékben tehermentesítette a közmunkások alkalmazása, ami egyértelműen indokolja a rendszer további fenntartását.
Ne maradjon le a Világgazdaság híreiről, olvassa őket mindennap!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.