Félévnyi folyamatos emelkedést követően júliusban elérte a 2019 végi szintjét a GKI konjunktúraindexe – derül ki az intézet hétfőn megjelent közleményéből. Az áprilisi gyors emelkedés után az elmúlt hónapokban lassult a helyreállás. Az üzleti várakozások a júniusi megtorpanás után ismét emelkedtek, a fogyasztói bizalom viszont kissé romlott, bár így is a májusi szint fölött maradt. A GKI június 30-án frissítette a bruttó hazai termékre (GDP) vonatkozó előrejelzését,
4,3 százalékról 7 százalékra javítva az idei éves növekedési várakozásait. A jelentős javulást a gazdaság korai nyitása és a 2021. első negyedéves gyors bővülés indokolta.
A legtöbb elemző javított a várakozásain az elmúlt időszakban. A Takarékbank prognosztizálja a leggyorsabb idei növekedést, elemzői 7,7 százalékos növekedéssel kalkulálnak. A Kopint-Tárki ugyan javította a 4,5 százalékos előrejelzését, azonban a többi elemzőhöz képest visszafogottabb, 5,2 százalékos bővülést vár. A Századvég valamivel optimistább, 5,8 százalékkal kalkulál. A Raiffeisen elemzői 6 százalékos bővülést jeleznek. A CIB Banknál az idei évre 5,9 százalékos GDP-növekedéssel számolnak.
Bizalmatlanabbá váltak a fogyasztók, sokkal óvatosabbak lettek az elmúlt hetek hírei miatt
– mutatott rá Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője. A többi között a delta variáns hatása és a várható országbezárások jól láthatóan lassítják a bizalmi indexek növekedését. A fogyasztás mellett a vállalati szektor felett is láthatók fellegek, ugyanis míg az első fél év után érezhető egy fellélegzés, és a gyártók, szolgáltatók tele vannak megrendelésekkel, de ezeket nem minden esetben tudják teljesíteni. Sorakoznak a kérdőjelek, például az ellátási lánc problémái, a növekvő alapanyagárak és az újra felbukkanó munkaerőhiány miatt.
A szakember szerint az első fél év kiugró eredményei után a második fél évben lassulás várható, a járványhelyzet bizonytalansága miatt pedig nem lenne meglepő, ha a bizalmi indexek visszaesnének, akkor ugyanis már az újranyitás miatti lökés hatásai is enyhülnek.
Ha viszont sikerül elkerülni egy negyedik hullámmal járó teljes zárást – nemcsak Magyarországon, hanem a környező országokban is –, akkor bőven 7 százalék feletti, akár 7,4 százalékos GDP-növekedést is elérhet a magyar gazdaság.
A GKI felméréséből az is kiderül, hogy az üzleti szférában júliusban az építőipar kivételével minden ágazat várakozása javult. Leginkább az ipari cégeknél javultak a termelési kilátások, a rendelésállományok és a készletek, illetve enyhén romlott az elmúlt időszak termelésének és az exportrendeléseknek a megítélése. A válaszadók szerint a termelés bővítését elsősorban ismét a munkaerőhiány akadályozza. Az építőipari vállalkozások kilátásai – két hónapnyi stagnálás után – júliusban érezhetően romlottak, négyhavi mélypontjukra estek. Kedvezőtlenebb lett az előző háromhavi termelés és a rendelésállomány értékelése.
Az építőipar számára a legfontosabb növekedési korlát az anyag- és kapacitáshiány lett. A kereskedelmi bizalmi index lassan araszolgat felfelé, és ezzel harmadik hónapja haladja meg járvány előtti szintjét. Javult az eladási pozíció és a rendelések megítélése, ám a készleteké kissé romlott. A szolgáltatói bizalmi index az előző havi stagnálás után júliusban ismét nőtt. Az általános üzletmenet megítélése jobb lett, a forgalmi várakozások viszont kissé gyengültek. A lakosság saját pénzügyi helyzetének alakulását az előző hónaphoz képest enyhén romlónak, ám a válság előttit elérőnek, megtakarítási képességét pedig kissé javulónak értékelte.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.