Már Magyarországon is elérhetők a mesterséges intelligenciát használó CORI robot segítségével végrehajtott műtétek a Liv Duna Medical Centerben, melyeket a Budapesti Mozgásszervi Magánklinika sebészei végeznek el – derül ki a Liv Duna Medical Center közleményéből, mely szerint már 74 térd- és csipőprotézis műtétre sor is került.
A robotasszisztált műtétek milliméteres precizitást tesznek lehetővé, ami a protézise élettartamát és a páciensek mozgásminőségét is javítja, miközben csökken a műtéti idő és rehabilitációs időszak, valamint a szövődmények kockázata is. A technológia emellett az orvosszakmát is fejlődésre ösztönzi, tehát a hazai ortopéd sebészet területén is komoly lehetőséget jelent a jövőre nézve.
A robottechnológia megjelenése a magyarországi ortopéd sebészetben azért is fontos, mert egyre több embert érintenek mozgásszervi problémák,
április elején például több mint 8 ezren csípőprotézis, 17 ezren pedig térdprotézis műtétre vártak, nemcsak idősek, de fiatalok is.
A testtömegindex (BMI) határértékének bevezetésével ugyanakkor sok páciens ideiglenesen lekerülhet a várólistáról, pedig egy túlsúlyos, fájdalmakkal élő ember számára az életmódváltás, a fogyás jelentős erőfeszítést jelent.
A Smith and Nephew legújabb generációs ortopéd sebészeti robotja, a CORI a Budapesti Mozgásszervi Magánklinika (BMM) és a Liv Duna Medical Center szakmai együttműködésének köszönhetően érkezett hazánkba, a műtéteket pedig a Liv Duna Medical Center műtőiben, a magánegészségügyi intézmény eszközeivel végzik. A Budapesti Mozgásszervi Magánklinika ortopéd sebészei szorosan együttműködnek az itt dolgozó szakorvosokkal és ápoló személyzettel, így összesen 15 ortopéd sebész szakorvos, aneszteziológus orvosok, szakasszisztensek, valamint mintegy 25 ápoló segíti a páciensek gyógyulását.
„A legújabb generációs, legkorszerűbb ortopéd technológiák közé tartozó CORI félig autonóm robot a mesterséges intelligencia által gyűjtött adatokat elemzi és egyénre szabott megoldási javaslattal segíti a sebész munkáját. Ezáltal a csípő- és térdprotézis-beültetések precízebbek, hatékonyabbak és biztonságosabbak lehetnek. A technológia lehetővé teszi, hogy az orvosok a legkisebb részletekre is figyeljenek, így a páciensek számára kevesebb szövődménnyel és gyorsabb gyógyulással jár a beavatkozás.
A robotasszisztált protézisműtét legnagyobb előnye a hagyományos beavatkozásokkal szemben, a beültetett implantátum nagyobb kopásállósága mellett az, hogy a robottechnika segítségével jóval hosszabb kihordási idővel számolhatunk. Míg korábban az implantátumok cseréjére általában 10 évet mondtunk, most ez akár 30 évre is emelkedhet, azaz egy 60 éves embert élete végéig kiszolgálhat, nem kell újra operálni” – ismertette dr. Moravcsik Bence Balázs ortopéd-traumatológus főorvos, a Budapesti Mozgásszervi Magánklinika orvosigazgatója, aki elmondta azt is, hogy
az innovatív technológia hazai meghonosításában úttörő szerepet játszott dr. Bejek Zoltán PhD egyetemi docens, a BMM ortopéd főorvosa, aki több mint két évtizedes tapasztalattal rendelkezik a számítógépes navigációs műtéti kezelések és robottechnológiák területén.
A mesterséges intelligencia alkalmazásának köszönhetően a CORI robot már több százezer elvégzett műtét alapján tanul és fejlődik, hiszen világszerte már több mint 1300 ilyen eszközt használnak. Ausztráliában, Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban a sebészi a műtétek mintegy 30 százalékát már ezzel a készülékkel operálják.
Térdprotéziseknél a robot karja a csont megmunkálásában is részt vesz, így a műtét sokkal precízebben végezhető, a tökéletes illeszkedés pedig hosszabb élettartamot biztosít az implantátumnak. Csípőízület-műtét esetén a robot a 3 dimenziós tervezésben segít: valós időben a műtőasztalon történik meg a tervezés és az orvos felügyeletével és jóváhagyásával jelenik meg az implantátum és a sebész számára 0,5 milliméteres, 0,5 fokos pontossággal megmutatja a protézis ideális helyzetét. Így olyan precíz és személyre szabott az implantátum beültetés, amely több évtizeden át javítják a beteg életminőségét.
A Budapesti Mozgásszervi Magánklinika orvosigazgatója azt is elmondta, hogy a tervek szerint a jövőben a térd- és csipőműtétek mellett váll- és bokaízületi protézisek beültetésére is használják majd a CORI robotot. Budapest a képzésben is fontos szerepet vállalhat, hiszen a CORI robot fejlesztője, a Smith and Nephew a BMM-t választotta közép-kelet-európai képzési központjává.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.