Az utóbbi évek legjobb magyar eredményét érte el Vida Ákos az egyesült államokbeli Ohióban megrendezett ifjúsági tudományos versenyek világbajnokságán, ahol szakterületén belül ezüstérmet szerzett a háromdimenziós nyomtatás továbbfejlesztését célzó projektjével – közölte a Magyar Innovációs Szövetség.
Az International Science and Engineering Fair (ISEF) a világ minden tájáról közel 1800 középiskolás diákot fogadott, így a magyar versenyző erős nemzetközi mezőnyben érte el a kiváló eredményt.
Vida Ákos, a budapesti Kőrösi Csoma Sándor Két Tanítási Nyelvű Baptista Gimnázium tanulója a háromdimenziós (3D) nyomtatási technológiák fejlesztésével ért el sikereket
a hazai innovációs versenyen, ezzel a projektjével indult az Amerikában megrendezett világversenyen is.
Hamarosan elkészül a világ első 3D-nyomtatott vasútállomása
Egyedi megoldással csökkentené költségeit egy japán vasúttársaság. Ha beválik a világ első, 3D-nyomtatással készített vasútállomása, akkor a jövőben továbbiak is követhetik.
A 3D nyomtatásnak gyakori problémája a nyomtatott rétegek közötti kötések gyengesége. Az Ákos által kifejlesztett módszer lényege a 3D nyomtató fúvókájának speciális mozgatása, amellyel a fúvóka gyakorlatilag „összecsípi” a két lerakott réteget, ismét felmelegítve és jobban összeolvasztva azokat.
Vida Ákos már a döntő előtt magára vonta a zsűri figyelmét és
„Az ISEF megmutatta számomra azt, hogy
a tudomány egy nagy közös projekt, ami segíti a világ megértését
és amihez hozzájárul minden befektetett munka, energia és idő – akár egy professzionális laborban, akár egy garázsban zajlik is a fejlesztés. A verseny lehetőséget teremtett a kortársaim elgondolásainak megismeréséhez, tapasztalataink megvitatásához, további kutatások, irányok célkitűzéséhez, egyben lehetőséget nyújtva a projektem bemutatásához. Hálás vagyok, hogy képviselhettem hazánkat ezen a világversenyen!” – mondta Ákos a díj átvételét követően.
A magyar diák a 33. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia (OTIO) versenyen is kimagasló teljesítményt nyújtott és ezzel kvalifikálta magát a nemzetközi megmérettetésre.
A magas szintű középiskolai képzés és Ákos kitartása és szakmai felkészültsége jól mutatja, hogy
a magyar diákoknak van keresnivalójuk a nemzetközi innovációs porondon és érdemes támogatnunk a hazai tehetségeket.
– mutatott rá Pakucs János, a nemzetközi verseny hazai előszobájának tekinthető Országos Tudományos és Innovációs Olimpia szervezőbizottságának az elnöke.
A Magyar Innovációs Szövetség által szervezett magyar delegáció másik magyar versenyzője
Raposa Bálint, az Aszódi Evangélikus Petőfi Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium diákja volt, aki a kategóriájában szintén remekül helytállva a zsűri dicséretében részesült.
Bálint egy olyan innovációs projekttel vesz részt, amelyben az akkumulátorok teljesítményét növeli meg újszerű anyagok használatával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.