BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Hamarosan elkészül a világ első 3D-nyomtatott vasútállomása

Egyedi megoldással csökkentené költségeit egy japán vasúttársaság. Ha beválik a világ első, 3D-nyomtatással készített vasútállomása, akkor a jövőben továbbiak is követhetik.

Az elmúlt időszakban egyre több területen egyre nagyobb szerepet kap a 3D-nyomtatás. Akár már otthoni eszközt is beszerezhetünk, ház körüli barkácsolásaink, hobbink megkönnyítése érdekében. Nemrég kiderült, hogy sejteket is lehet nyomtatni ilyen módon. Azonban ennél jóval grandiózusabb projektek is megvalósíthatók ezzel a technológiával. A 3D-nyomtatott építészet egyre fejlettebbé válik, ennek köszönhetően a legkülönfélébb megoldások készülnek ezzel a technológiával. Az elmúlt időszakban már Walmart-üzletet, lakóházakat és egy adatközpontot is építettek így. Japánban azonban még nagyobbat mertek álmodni, ugyanis hamarosan elkészül a világ első 3D-nyomtatott vasútállomása is.

A világ első 3D-nyomtatott vasútállomása, látványterv, Japán
A világ első 3D-nyomtatott vasútállomásának látványterve / Fotó: West Japan Railway Company

A New Atlas cikkéből kiderül, hogy a mindössze 6 óra alatt felépíthető Hacsusima állomás nem bevásárlóközponttal egybekötött, többszintes, multimodális csomópont, hanem egy kisebb, egyszerű épület. A West Japan Railway Company, a JR West Innovations és a Serendix által megalkotott állomás Vakajama prefektúra Arida városában lesz látható.

Az épület 2,6 méter magas, oldalai pedig 6,3 méter és 2,1 méter hosszúak. Az állomás külseje fehér színű lesz, és a környék híres gyümölcsével, a naranccsal, valamint halakkal díszítik majd az oldalát. A belső tér nyitott, és ülőhelyek is lesznek a várakozók számára.

A tervezett 6 órás építési idő nem véletlen, ugyanis ennél alig több idő van az egyik nap utolsó vonata és a következő nap első vonata között. Vagyis a West Japan Railway Company szerint az építkezés egyáltalán nem fogja akadályozni a közlekedést.

Korábban elkezdődik a 3D-nyomtatás

Az ugyanakkor nem teljesen fedi a valóságot, hogy ez a 6 óra elég arra, hogy nulláról egy teljesen kész állapotú vasútállomás elkészülhessen. Magát a szerkezetet, és főbb elemeit nem a helyszínen, hanem egy gyárban, részekre bontva, egy hagyományos 3D-nyomtatóval fogják megépíteni. Amint ezek a nyomtatott alkatrészek elkészülnek, a helyszínre szállítják őket, ahol daru segítségével zajlik majd az összeszerelés.

Ez az összeszerelési folyamat lesz az, amely mindössze néhány órát vesz igénybe. Az elemek legyártásának, vagyis magának a nyomtatásnak az idejéről nem közöltek információkat.

A West Japan Railway Company tervei szerint, ha az állomás a várakozásoknak megfelelően kellőképpen megfizethetőnek és karbantartásmentesnek bizonyul, akkor kiterjesztik a projektet, és további 3D-nyomtatott vasútállomásokat hoznak létre Japán más részein is, hogy ezek lépjenek az elöregedő és sok karbantartást igénylő faszerkezetek helyébe.

Az építkezés március 25-én kezdődik, így valószínűleg néhány hónapon belül már lesznek információk arról, mennyire vált be a világ első 3D-nyomtatott vasútállomása.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.