BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bőven teljesítették a magyar társaságok a tőkekövetelményt

Maximálisan megfelelnek a magyar biztosítók a Szolvencia II. szabályozás tőkekövetelményeinek – mondta el Horváth Gyula, a Magyar Biztosítók Szövetsége CFO-szekciójának elnöke a napokban elkészült, a szavatolótőkéről és a pénzügyi képességekről szóló adatszolgáltatás alapján.

A szakember emlékeztetett: bár nem fordult elő biztosítói csőd a „jogelőd” Szolvencia I. szabályozás szerint sem, a kártartalékokon felül képzett tartalékok megképzésének előírása sok szempontból idejétmúlt volt. Egyebek mellett a szabályozás épp azokat a biztosítókat büntette további tőkeszükséglet előírásával, akik a prudens működés miatt túltartalékolták magukat. További probléma volt, hogy a szabályozás az egyedi kockázati tényezőkre nem terjedt ki. A szabályozás tehát megérett a korrek cióra, de a folyamatot gyorsította az is, hogy a Bázel II., III. bankszabályozás kapcsán a pénzintézetek is nyomást gyakoroltak Brüsszelre, hogy a termékeikkel részben versengő biztosítókra is terjedjen ki komolyabb, alaposabb szabályozás.

A Szolvencia II. első pillére lényegében megegyezik a korábbi Szolvencia I. előírásaival, azzal a kitétellel, hogy valamennyi kockázatra ki kell hogy terjedjen a tartalékképzés – csak a szuverén adóskockázatot nem kell a biztosítóknak kockázatként értelmezniük. A csődvalószínűséget minimum 0,5 százalékban határozták meg – a százszázalékos tőkeszükséglet ezt a kockázatot fedezi. A százszázalékos tőkére vonatkozó előírás helyett a Magyar Nemzeti Bank 150 százalékot írt elő, a magyar biztosítók mindegyike teljesíti ezt a kitételt, sőt a hazai társaságok szavatolótőke-ellátottsága 2016-ban 222 százalékon állt – mondta el Horváth Gyula.

A Szolvencia II. második pillérében a vállalatirányítási rendszerekre vonatkozó előírásokat és feltételeket határoztak meg. Ebben a vezetőtestület tagjainak végzettségére, tapasztalataira és felkészültségére vonatkozó előírásokat fogalmaztak meg, és kijelölték a kockázatkezelési szervezeti egységeket. A harmadik pillér a felügyeletnek leadandó jelentések tartalmát szabályozza, emellett pedig a nyilvános adatszolgáltatás feltételeit. Ennek jegyében idén először készültek el a biztosítók fizetőképességéről és pénzügyi helyzetéről szóló jelentések a társaságoknál. A Világgazdaság kérdésére a Mabisz területvezetője elismerte: a komoly, akár százoldalas anyagokat vélhetően kevés ügyfél fogja fellapozni biztosításkötés előtt, ezért megvizsgálják, hogy a publikus anyagokból milyen iránymutató összeállítást tudnak készíteni.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.