Világgazdaság

Már több mint kilencvenezer diák regisztrált

A kéthetes külföldi nyelvi kurzusok online pályázati felülete még februárban megnyílik a Tempus Közalapítványnál, csoportos utazóknak 30 napig, egyéni utazóknak pedig 60 napig lesz elérhető a pályázás lehetősége – mondta a Világgazdaságnak Bartos Mónika miniszteri biztos.

Nagy az érdeklődés a kéthetes külföldi nyelvtanulási kurzusok iránt, már 90 ezer diák jelezte, hogy szeretne részt venni a programban – mondta a Világgazdaságnak Bartos Mónika, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) miniszteri biztosa. A program 140 ezer kilencedikes és tizenegyedikes középiskolást érint alanyi jogon. A külföldi nyelviskolák visszajelzése szerint eddig 1390 iskolai csoport kért tőlük befogadó nyilatkozatot. A csoportos utazást 81 ezer diák választotta, de a számok folyamatosan változnak. Sokan megtették már a szükséges előkészületeket, az online felület februárban nyílik, a csoportos utazók számára 30 napig, az egyéni utazóknak 60 napig lesz elérhető a pályázati lehetőség – számolt be a részletekről Bartos Mónika. Az előzetes adatok szerint a külföldi nyelvtanulásra jelentkezők 80 százaléka angolul, 17 százaléka németül, 3 százaléka pedig franciául szeretne tanulni.

Sok fiatal kért befogadó nyilatkozatot írországi és máltai nyelviskoláktól, de a többi ország is népszerű. A miniszteri biztos felidézte, hogy a 2020-as költségvetésben 35 milliárd forint szerepel a programra, amely egy felülről nyitott előirányzat, az igényekhez tudják alakítani. „Már csaknem 300 nyelviskola a partnerünk, amelyek több mint 650 városban vannak jelen, de a számuk folyamatosan bővül” – jegyezte meg Bartos Mónika, hangsúlyozva, hogy mindegyikük minősített akkreditált nyelviskola. Az ösztöndíj mértéke átlagosan 2000 euró, azaz mintegy 674 ezer forint, de a pontos összeget az ösztöndíjasnak megküldött támogatói okirat fogja tartalmazni.

A nyelvikurzus-csomag díját a Tempus Közalapítvány az ösztöndíjas engedményezésével közvetlenül átutalja a külföldi nyelviskolának, ez maximum 1500 euró (506 ezer forint) vagy ennek megfelelő 1350 angol font (540 ezer forint) lehet. A kurzuscsomag tartalmazza a délelőtti nyelvórákat, a délutáni kulturális és sportprogramokat, a hétvége egyik napjára ütemezett kirándulást, a szállást, az ellátást és a transzfert a legközelebbi repülőtérről vagy vasútállomásról. Az ösztöndíj fennmaradó része szolgál az utazásra, a biztosításra, de tartalmazza a zsebpénzt is. Az ösztöndíj ezen részének nagysága függ a célország hazánktól való távolságától – hiszen ez befolyásolja az utazás költségét – és a nyelviskola által biztosított ellátás módjától is, amely félpanzió vagy teljes ellátás lehet. Ha a külföldi nyelviskola félpanziós ellátást biztosít, az ösztöndíj tartalmaz majd egy kiegészítő támogatást a harmadik étkezés fedezésére. A program ezenfelül fedezi a kísérő tanárok útiköltségét és biztosítását, a külföldi nyelviskolák biztosítják számukra az ellátást és a szállást is. A pedagógusok – akik megbízási szerződéssel vehetnek részt a programban – 500 ezer forintos szuperbruttó javadalmazásban részesülnek – tette hozzá a miniszteri biztos.

Az ösztöndíjakkal kapcsolatban Bartos Mónika lapunknak megjegyezte, hogy a támogatói okirat kézhezvételét követően a Tempus Közalapítvány utalja az ösztöndíj összegét. Egyéni utazók esetében a megadott bankszámlára, csoportos utazók esetében pedig az iskolának, ha az önálló gazdálkodási egység, ha nem, akkor az iskola fenntartójának. A diákok zsebpénzével kapcsolatban elmondta: az egyéni utazók esetében az ösztöndíjnak a nyelvikurzus-csomag díján kívüli teljes összege a megadott bankszámlára érkezik, csoportos utazásnál pedig a szervező iskola dönti el a diákokkal történő egyeztetés után, hogy milyen módon kapják meg a zsebpénzüket.

Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi Bartos Mónika nyelvi kurzusok miniszteri biztos
Ezek is érdekelhetik