BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Erősíti kínai jelenlétét az Aramco

Távol-keleti üzletekben lát nagy potenciált a Saudi Aramco, amely története egyik leggyengébb teljesítményét nyújtotta tavaly, a járvány és az olajtermelési anomáliák közepette. A rijádi vezetés kiveszi a profitot a döntően állami tulajdonban lévő cégből.

A Saudi Aramco aktívan keresi az együttműködés lehetőségét Kínával a szintetikus üzemanyag gyártása, a szén-dioxid hasznosítása és a vegyipar egyéb területein – közölte a közel-keleti olajvállalat elnök-vezérigazgatója, Amin Nasser. További befektetési lehetőségeket lát Kína vegyi- és kenőanyag-ellátásában is. Nasser a Bloomberg tudósítása szerint egy hét végi üzleti fórumon hangsúlyozta, hogy az Aramco a következő évtizedekben is prioritásként kezeli a kínai piacot, és szállításaival garantálná az ellátás biztonságát. Úgy vélte, a fosszilis és a megújuló energiaforrások még sokáig békésen megférnek egymás mellett.

A két ország közötti partnerség erejét jellemzi, hogy a friss kínai vámstatisztikák szerint a világ legnagyobb olajexportőrének számító Szaúd-Arábia 2021 első két hónapjában is megőrizte vezető pozícióját Kína első számú beszállítójaként. Ebben a periódusban 2,1 százalékkal, napi 1,86 millió hordóra növelték az országba irányuló szállításokat – áll a Reuters jelentésében.

Az Aramco nettó profitja tavaly 44 százalékkal, 49 milliárd dollárra zuhant 2019-hez képest. Piaci elemzők korábban 51 milliárd dolláros profitot valószínűsítettek. A befektetők mégis örülhetnek, mert a menedzsment közölte: a szűkebb profit ellenére a korábbi ígéreteknek megfelelően 75 milliárd dollár osztalékot fizet. Ennek döntő része egyenest a szaúdi államkasszába vándorol. A hét végén publikált üzleti beszámoló szerint a gyengébb teljesítmény hátterében döntően a koronavírus-járvány miatt visszaeső kereslet és a csökkenő olajár, valamint a kitermelés visszafogása állt. Az olajcég tavaly napi átlagban 9,2 millió hordó kőolajat termelt, egy évvel korábban ez a mennyiség még 13 millió hordó felett volt. Nasser évértékelőjében arról beszélt, hogy a társaság a járvány idején is erőt tudott demonstrálni, s minden megrendelésüket hiánytalanul és biztonságosan ki tudták elégíteni.

Az Erste tegnapi kommentárjában megjegyezte, hogy az Aramco szaúdi termelőegységeit a hét végén is különböző intenzitású légi és szárazföldi támadások érték, de a szaúdiak megerősítették objektumaik védelmét, ezért az incidensek számottevő kárt nem okoztak, és nem váltottak ki érdemi reakciót a piacon sem. Hozzátették: a befektetők továbbra is megosztottak az olajpiac jövőjével kapcsolatban. Rövid távon negatív tényező, hogy Németország szigorúbb karanténszabályokat vezet be, miközben az Egyesült Államokban az átoltottság emelkedésével erősödött a légi forgalom, ami az üzemanyag-fogyasztáson keresztül jó hír az olajiparnak. Az Európában irányadó Brent hordónkénti ára tegnap délután 0,2 százalékkal, 64,2 dollárra mérséklődött. Ezzel az idén amúgy kiemelkedően jól teljesítő energiahordozó ára az elmúlt egy hétben majdnem 6 százalékos értékvesztésen van túl, az elmúlt napok eladási hullámát követően.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.