BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csökkenhetnek a fogtechnikusok megbízásai

Koncsek Rita | A vidéki fogtechnikai laboratóriumok kevesebb megrendeléshez juthatnak, ha a praxisok támogatása nem változik, és még több alapellátó fogorvosi praxis szűnik meg – mondta a Világgazdaságnak Róth Lajos fogtechnikus, az Egészségügyi Ágazati Készségtanács elnöke. A praxisok számának csökkenése annak ellenére is érzékenyen érintheti ezeket a laborokat, hogy a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) által nyújtott alapellátásban is fizetni kell a fogpótlásért. A NEAK adatai szerint már több mint 300 alapellátó fogorvosi praxis üres, az alapellátó fogorvosok száma 2800-ra tehető. Magyarországon körülbelül háromezer fogtechnikus dolgozik, sok a kisebb, egy–négy fős labor, a nagyobb, húsz–negyven fős laboratóriumok már megszűntek. A fogtechnikusképzés az átalakult szakképzés keretében jól szervezetten működik, a fogtechnika is bekerült a 174 alapszakma közé – tette hozzá Róth Lajos. A fogtechnikusok érettségi után három éven át nappali rendszerben öt képzőhelyen tanulhatnak, Budapest mellett Szegeden, Hódmezővásárhelyen, Pécsett és Szombathelyen. „Évente 100-150 tanuló végez. Korábban voltak nyolc-tíz hónapos gyorstalpaló tanfolyamok is, de nagyon sokat ártottak a szakmának, mert ilyen rövid idő alatt nem sajátíthatók el a fogtechnikusi ismeretek” – mondta a szövetség elnöke.

Róth Lajos hangsúlyozta, hogy a magyar fogtechnikusok nemzetközileg is elismertek, sokan mennek közülük külföldre dolgozni. Szerinte az utóbbi tíz évben nagyot változott a szakterületen a technológia, de a magyar fogtechnikai laborok többsége tudja tartani a lépést. Óriá­si digitális átalakuláson ment keresztül a szakma. Míg 15 éve elképzelhetetlennek tűnt a számítógépes technikával készülő fogpótlás, ma már teljesen természetes: 3D-ben tervezik és marógépekkel készítik a fogakat, vagy teljes fogsorokat nyomtatnak 3D-nyomtatóval.

Ám ehhez be kell szerezni szkennert és marógépet is, ez utóbbi 15-20 millió forintba kerül, ehhez jön a 3D-s nyomtató ára, ami szintén milliós tétel. Ma eleve sokkal több eszközre van szüksége egy fogtechnikusnak, mint korábban, de a pótlásokat sokkal magasabb színvonalon tudják előállítani – mondta Róth Lajos. Korábban egy nagyjából ötmillió forintba kerülő öntőgép volt a legdrágább eszköz.

Magyarországon a fogpótlás világviszonylatban olcsó, a betegek nincsenek tisztában a külföldi árakkal. Egy-egy fog 50-60 ezer forintba is kerülhet, egy fogsor félmillióba, de szakszerűen elkészítve akár 15-20 évig is jó lehet. A trend az implantátumok felé billen, nő a fogbeültetések száma. A csontba ültetett implantátumokra is a fogtechnikusok készítik a pótlást. A fogorvosok egy része már digitális szkennerrel vesz mintát, az így készült képet továbbítja a fogtechnikai laborató­riumba, ahol megtervezik a pótlást. Ez persze még nem általános.

A fogorvosok kimaradtak

Alkotmánybírósági beadványt készít elő a Magyar Orvosi Kamara, mivel az alapellátó fogorvosok – szemben az alapellátásban dolgozó háziorvosokkal – nem részesülnek a szolgálati jogviszony alapján januártól esedékes béremelésben. A MOK átadta a fogorvosok finanszírozásának ügyét egy alkotmányjogásznak, a beadvány előkészítése folyamatban van. | VG

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.