A Falcon Heavy nevű rakéta a legerősebb űreszköz, és korábban is csak a holdra szálláshoz használt Saturn V típus múlta felül. Az indulását óriási érdeklődés kísérte a helyszínen, a floridai Cape Canaveralban és a tévéképernyőkön keresztül.
Elon Musk, a SpaceX és a Tesla tulajdonosa nem zárta ki a kudarc lehetőségét. Hétfőn azt mondta, hogy a mérnökök mindent megtettek a siker érdekében, és ő belenyugszik, bármi történjék is. Legutolsó felbocsátás előtti nyilatkozatában 50 százalékosra becsülte a sikert. A Falcon Heavy felépítése egyszerű: egy korábban már kipróbált rakétatípusból (Falcon 9) hármat kapcsoltak egybe. A nagy kérdés az volt, hogy a három egység miként tud majd együttműködni repülés közben. A három gyorsítórakéta összesen 27 hajtóművének segítségével emelkedett a magasba. A majdnem 70 méter magas űreszköz, ha beválik, a jövőben képes lesz 70 tonna hasznos terhet Föld körüli pályára állítani, míg a magasabb, geostacionárius pályára 22,2 tonna tömegű terhet vihet magával. A SpaceX művelete emellett azért is fontos, mert forradalmasította az indítóüzletágat, vertikálisan integrálva a műveleteket, csökkentve az árakat, és újrahasznosította a főmotorokat és a rakétákat.
A két kisegítő rakéta az indulás után két és fél perccel ugyanis levált, és visszaereszkedett a Cape Canaveral-i Kennedy űrközpont közelében lévő légi támaszpontra, így további űrmissziókon is fel lehet majd őket használni. A fő rakéta feljebb emelkedett, de – miután teherkapszulájával pályára állította a meggyszínű Tesla Roadster sportkocsit – szintén visszatér majd egy az óceánon lévő platformra. Egy ideig nem lehetett tudni, hogy mi történt a harmadik, középső gyorsítórakétával, amely a gépkocsit eljuttatta az űrbe. Elon Musk később sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy a harmadik, vadonatúj gyorsítórakétában feltehetően nem maradt elegendő üzemanyag ahhoz, hogy lefékezze magát, ezért valahol a „drónhajó” közelében lezuhant, lényegében megsemmisült. Ettől függetlenül az űripar történelminek mondható rakétakísérlete sikeresnek könyvelhető el.
Marketingeseményként a rakéta magával vitt egy Tesla típusú gépkocsit is, hogy azt a Nap körüli pályára állítsa. Az elektromos autóba „utast” is ültettek, egy űrruhába öltöztetett bábut, amely a Starman nevet kapta. A Tesla gépkocsi a tesztrepüléseken szokásos értéktelen ballasztsúlyt (vas, beton) helyettesíti, és persze óriási a reklámértéke a cégtulajdonos Musk számára. A Falcon Heavy ugyanarról az indítóállásról szállt fel, ahonnan a hatvanas évek végétől kezdve a holdexpedíciók indultak. A „fellövést” a magas légkörben uralkodó erős szél miatt több mint két órával elhalasztották. Elon Musk elmondása szerint továbbra is egy hosszabb távú célra összpontosít: olyan mamutrakétákat és űrhajókat tervez, amelyek képesek emberi kolóniákat a Marsra telepíteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.