BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elárasztották a piacot a bóvli kötvények

Drámaian romlik a kötvénypiaci eszközök átlagos minősége. A BlackRock elemzői már a bóvlikategória felé tartó eszközökkel kapcsolatos stratégiákat is kidolgoztak.

Topolay Gábor | Drámaian romlik

a kötvénypiaci eszközök átlagos minősége. A BlackRock elemzői már a bóvlikategória felé tartó eszközökkel kapcsolatos stratégiákat is kidolgoztak.

Világszerte rendkívül magas volt az elmúlt két hónapban a kötvénypiaci volatilitás. Több elemző szerint az árfolyam-ingadozások addig tartanak, ameddig nem lesz világos, hogy recesszió vár-e az amerikai vagy a globális gazdaságra. A Bank of America elemzői úgy fogalmaztak: „Egyik nap olyan adatot kapunk, amelynek alapján válságra számítunk, a következő nap pedig vidámabbnak tűnik. A kétféle válasz között hatalmas a távolság, ezt a távolságot járják be a hozamok.”

Az árfolyam-ingadozásban azonban az elmúlt évek kibocsátási dömpingje is ludas lehet. A mostani hozamsivatagban a kötvénykibocsátók próbáltak nyerni: rohamléptekkel bocsátottak ki alacsony minőségű papírokat, hátha a befektetők vagy az eszközvásárlási programot folytató jegybankok rárepülnek. Az alacsony minőségű, gyengébb vállalati teljesítménnyel jellemzett kötvények árfolyama pedig jobban ki van téve a gazdasági körülmények változásának, mint egy stabil cégé.

A kötvények átlagos minősége drámaian romlott az elmúlt években. A befektetésre nem ajánlott bóvli kötvények, amelyek a válság előtt a piac 30 százalékát adták, tavaly év végén már az állomány 54 százalékát tették ki az OECD szerint. Ráadásul az utóbbi időszakban számottevően megnőtt az érdeklődés a bukott angyaloknak nevezett kötvények iránt is, amelyek a BBB kategóriába tartoznak, egy szintre a bóvlitól. A BlackRock friss tanulmánya szerint a befektetésre ajánlott kötvényeknek már az 50 százaléka BBB-s, míg 2001-ben csak 17 százalék volt ez az arány. Csak az amerikai piacon 2,5 ezermilliárd dollárnyi van belőlük, amiből 1,2 ezermilliárdot már eleve BBB szinteken bocsátottak ki.

A kötvénykereskedők egyik nagy félelme, hogy ha tényleg beüt a válság, akkor a BBB-s papírokat rohamtempóban süllyesztik a bóvlikategóriába. Mivel pedig az ezzel járó magas hozamokat az érintett vállalatok jó része nem tudná finanszírozni, csődhullám fenyegethet, és számos befektető elesne a pénzétől. A BlackRock felhívta a figyelmet arra, hogy prudens üzleti működéssel egy cég elkerülheti a bóvliba sorolást. Az érdeklődésre való tekintettel három kereskedési stratégiát is javasoltak a bukott angyalokra. Szerintük a befektetőknek csak tőzsdén kereskedett alapokon (ETF) keresztül szabad hasonló kötvényekhez nyúlniuk. A legtöbb ETF ugyanis megbízható indexszolgáltatókat keres, a Barclayst vagy az iBoxxot, amely igyekszik kiszűrni az indexből a tényleges bóvli papírokat, nem csak azokat, amelyek az üzleti környezet miatt kerültek oda. A szakértők szerint természetesen a legjobb taktika, ha csak olyan ETF-et választunk, amely nem foglalkozik a befektetésre ajánlott kategória alsó szintjével. A második, hogy olyan ETF-be fektetünk, amely kiszűri a leminősítésre váró vagy a felülértékelt eszközöket.

A harmadik taktika pedig, hogy húzzunk hasznot azokból a leminősítésre váró, bukott angyalokból, amelyek mégsem teljesen bóvlik. A kötvényárfolyamok általában hatalmasat zuhannak leminősítéskor, de utána gyakran nagyot korrigálnak. Az alapkezelők is érzik a trendet, több olyan ETF is elstartolt, amely a bukott angyalokkal foglalkozik. Az iShares Fallen Angels kötvényalapban például csaknem 140 millió dollárnyi tőke van, ez bő 6 százalékos megtérülést jelent, ami kiemelkedő a mostani hozamsivatagban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.