BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Élénkült az amerikai munkaerőpiac

Az év eleje óta nem volt ilyen jó formában az amerikai munkaerőpiac – derült ki a pénteken nyilvánosságra hozott adatokból. Az álláshelyek novemberi növekedése erősíti azt a várakozást, hogy holnap kezdődő kétnapos ülésén nem folytatja gazdaságösztönző kamatcsökkentéseit a Federal Reserve.

A világon talán az NFP mun­kaerőpiaci jelentését övezi a legnagyobb figyelem, a legfrissebb jelentés szerint 266 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma az Egyesült Államok nem mezőgazdasági szektoraiban novemberben. Január óta nem volt ekkora bővülés, ami alátámasztani látszik a Fed idei kamatcsökkentéseit, és a várakozást, hogy egyelőre nem lép tovább.

A szakemberek eleve jó számot vártak, hiszen tudható volt, hogy a statisztika kimutatja majd annak a 48 ezer munkavállalónak a visszatérését, akik kimaradtak a General Motors dolgozóinak hat hétig tartó bérsztrájkja idején. A szám ehhez képest is meglepő volt: a Reuters elemzői felmérésében 180 ezer volt az előrejelzés. A megelőző két hónap adatát is felfelé módosították 40 ezerrel. Mindez figyelemre méltó, miután a korábbi adatok szerint novemberben már negyedik hónapja csökkent az amerikai feldolgozóipar aktivitása a Kína elleni, majdnem másfél éve folyó kereskedelmi háború miatt. Az éves alapú gazdasági növekedés is lelassulhatott az év utolsó három hónapjára, az előrejelzések szerint 1,8 százalékra, az előző negyedévi 2,1 százalékról. A nemrég publikált ADP munkaerőpiaci jelentés nem festett optimista képet, a hideg idő miatt kevesebb munkahelyet teremtettek az építkezések és a bányák. A visszatérő sztrájkolók azonban felfelé tolták az ipari adatot, és az egészségügyben és a szolgáltatásokban tekintélyes számú új álláshely keletkezett.

A novemberi adat duplája az 1939 óta eltelt nyolcvan év havi átlagának, és az amerikai gazdaságról az utóbbi hónapokban érkezett vegyes jelek közül az optimistákat erősítette. Az átlagos óránkénti kereset 3,1 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál, szemben a Dow Jones 3 százalékos elemzői konszenzusával, ami jó hír a fogyasztói keresletet illetően. „A következtetés, hogy Amerika működik – mondta a CNBC televíziónak Larry Summers, a Nemzeti Gazdasági Tanács igazgatója. – Ezek nagyon erős számok. Boldog számok, napsütötte pénteki számok.” Hasonlóképpen reagáltak a deviza­piaci kereskedők is.

A friss amerikai adatokkal kap­csolatban szkeptikus James Knight­ley, az ING fő nemzetközi elemzője. Az amerikai gazdaság lassul, rosszabb számokat fogunk látni a következő hónapokban, és az első fél évben akár kétszer is tovább csökkentheti kamatait a Fed – írta.

A Reuters felmérése változást mutat a fizetőeszköz értékelésében

Az erős munkaerőpiac jó hír a zöldhasúnak, hiszen csökkenti a valószínűségét, hogy a Fed az idei három vágás után még lejjebb viszi a kamatokat. Az adatokra ötnapnyi gyengülés után ismét erősödni tudott a dollár – a kereskedelmi tárgyalások körüli bizonytalanság decemberben eddig nem segítette az erősödést. A Reuters múlt héten lezárt elemzői felmérése azonban már azt vetítette előre, hogy a dollár erejét jórészt megőrizve kezdi az új évtizedet a világ főbb devizáit magába foglaló kosár értékéhez viszonyítva, és a következő három hónapban visszafogottak maradnak a mozgások a nagy devizakeresztekben. A zöldhasú idén már csak 2 százalékot erősödött a kosár ellen a Fed kamatcsökkentései közepette, a 2018-as 4 százalék után. Rövid távon stabil lehet, a következő 12 hónapban azonban a felmérés szerint mintegy 4 százalékot veszíthet az euró ellenében. Inkább a dollár válik kevésbé kedveltté, mint az euró vonzóvá – idézte a Reuters Lee Hardmant, az MUFG londoni devizastratégáját. | VG

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.