Szerbiában a törvényes előírások szerint augusztusban és szeptember elején egyeztetnek, majd döntenek a következő évi minimálbér mértékéről. A pénzügyminisztérium 10 százalékos emelést javasolt, amit fenntartásokkal ugyan, de lényegében a munkáltatók is elfogadtak, a szakszervezetek viszont a 24,5 százalékos növeléssel lennének csak elégedettek. A munkaadók képviselői szerint 6 százalékos növelés lenne reális, de bizonyos feltételek mellett akár a 10 százalékosat is elfogadhatónak tartják. A szakszervezetek által követelt emelés értelmében a jelenlegi 27 400 dinárról (73 000 forint) 33 700 dinárra emelkedne a nettó minimálbér. A statisztikák szerint mintegy 350 ezer alkalmazott kap minimálbért a munkájáért Szerbiában.
A pénzügyminisztériumban azzal érvelnek, hogy a költségvetési többlet július végén 48,5 milliárd dinár volt, ami legfeljebb 10 százalékos emelést tesz lehetővé.
A reprezentatív érdekképviseletek közül a Szerbiai Önálló Szakszervezetek Szövetsége 32-33 ezer dináros minimálbérrel lenne elégedett, a Függetlenség Ágazati Szakszervezet azzal érvel, hogy a minimálbér emelése csökkentené a külföldre távozó munkavállalók számát.
Ha szeptember 15-ig nem sikerül megállapodni, a szerb kormány hozza meg a döntést a január 1-jétől hatályos minimálbér összegéről.
A legfrissebb statisztikai adatok az átlagbér növekedését jelzik. A júniusi nettó átlagfizetés 53 633 dinár volt Szerbiában, ami névlegesen 9, reálértéken 7,4 százalékos növekedés a tavalyi azonos időszakhoz képest. A bruttó átlagbér júniusban 74 009 dinárt tett ki, ami reálértéken 7,2 százalékos emelkedés tavaly júniushoz viszonyítva. A középérték viszont 2019 júniusában 41 045 dinár volt, ami azt jelenti, hogy a dolgozók 50 százaléka legfeljebb ennyit keresett nettóban.
Ha a közelmúlt adatait vizsgáljuk, az év első hat hónapjában a nettó bérek 9,8 százalékos nominális növekedést mutattak, ami reálértéken 7,3 százalékos emelkedés az egy évvel korábbi adatokhoz képest.
A munkaadók
6
százalékkal növelnék
a minimálbért
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.