Befejezték az árpa aratását, az eddigi adatok szerint 5,3-5,4 tonnás hektáronkénti termésátlaggal, ami lényegesen jobb, mint ahogy a korábbi várakozásokban állt – mondta a Világgazdaságnak Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) elnöke. Mint lapunk beszámolt, a télen és a tavasz elején tapasztalt aszály miatt eredetileg sokkal gyengébb termésre számítottak a szakértők.
A GOSZ elnökének tájékoztatása szerint a búza is jobban teljesített a vártnál, az országos hektáronkénti termésátlag egyelőre 5,1-5,2 tonna, ez szintén felülmúlja az előzetes termésbecsléseket. Petőházi Tamás szerint a minőségről még korai bármit mondani, hiszen a legutóbbi hét végén a termény 20-25 százaléka még kint volt a táblákon. Az időjárás-előrejelzések szerint abban lehet bízni, hogy nem lesz akadálya a betakarításnak, így e hét végére már végezhetnek is a búza aratásával.
Annyiban viszont bejöttek a jóslatok, hogy leginkább a repce sínylette meg az aszályt. A 2,8 tonnás termésátlag alacsonyabb az utóbbi évek hozamainál. A repcét gyakorlatilag porba vetették, nagy területen ki is kellett szántani, de a megmaradt növény fejlődése sem volt optimális a kezdeti vízhiány, majd a növény megnyurgulása miatt. Hasonló tapasztalatokról számolt be a Világgazdaságnak Csősz Tibor, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) tanácsosa, mondván: az aszályos hónapok után lényegesen rosszabb termésre számítottak. Az érdekképviselethez érkező beszámolók szerint az aszály Békés és Jász-Nagykun-Szolnok megyében jobban érintette a kalászosokat. E területeken és Pest megye egyes részein az átlagosnál zömében alacsonyabb termésátlagokat mértek a gazdálkodók. Az árpa jobb termését azzal magyarázta a szakember, hogy mivel azt a búzánál korábban vetik, a magjai még magasabb nedvességtartalmú talajba kerültek, és jobban beindulhatott a fejlődésük. Volt olyan megye, amelyben a termésről szóló beszámolóban megemlítették a fuzáriumfertőzést is, de olyan jelzés nem érkezett a MOSZ-hoz, amely szerint ez nagyobb mennyiségű terményt érintene.
Az új termésre gyakorlatilag még nincsenek árak, nagyon nehezen mozdul a piac – mondta Petőházi Tamás. Ennek egyik oka, hogy mindenki a német és a francia aratási adatokra vár, ott viszont – bár próbavágások a korai állományokban már a napokban is lehetnek – csak augusztus elején indul be az aratási nagyüzem. A piac azért is várja izgatottan az ottani eredményeket, mert Nyugat-Európában a magyarországinál lényegesen erősebb volt a hőhullám, és éppen a kalászosok teljes érésének időszakára esett. Ennek hatása várhatóan meglátszik majd a terméseredményekben is, de a mértéke még kérdéses.
A takarmánybúza ára emelkedésnek indult a világpiacon, ami a Kínában pusztító afrikai sertéspestis közvetett hatása. A takarmányok iránti keresletet ugyanis erősen felpezsdítette, hogy Kína Nyugat-Európából próbál sertéshúst beszerezni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.