Októberben az export euróban számított értéke 6,7, az importé 3,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A külkereskedelmi többlet 514 millió euró volt, 300 millió euróval több az egy évvel korábbinál – jelentette tegnap első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az euróban számolt export növekedési üteme egymásután harmadszor volt nagyobb az importénál.
A kivitel euróban számolt havi értéke októberben először lépte át a 10 milliárd eurós küszöböt, de az import 9,572 milliárdos értéke is rekordnak számít. Az import ebben az évben március és szeptember után októberben harmadszor lépte át a
9 milliárd eurót. Az év első tíz hónapjában az export 4,8 százalékkal, az import 5,5 százalékkal haladta meg a múlt év azonos időszakáét.
A külkereskedelmi többlet 296 millió euróval csökkent, és 4,402 milliárd eurót tett ki. Ugyanez 2017-ben 1,647 milliárd euróval, tavaly 2,558 milliárd euróval esett vissza az előző évhez képest, miután 2016-ban 9,725 milliárd euróval érte el eddigi legnagyobb éves értékét. Az idén az első tíz havi 296 millió eurós csökkenés az exporttöbblet lemorzsolódásának jelentős lefékeződését sejteti.
Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője a KSH adataira úgy reagált, hogy a külkereskedelem ismét támogathatja a gazdasági növekedést. „A kifejezetten romló európai és nemzetközi konjunktúra ellenére az export növekedése jobb kapacitáskihasználtságot, valamint új kapacitások üzembe helyezését tükrözi” – húzta alá. Szerinte a következő években újra emelkedhet a külkereskedelem többlete, ami végső soron hozzájárul a külső adósságok és így a külső sérülékenység meredek csökkenéséhez. A folyamatok a forintnak tartós támaszt nyújthatnak, így az év végére és a jövő évre a forint lassú és fokozatos erősödésére számít a szakértő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.