Mivel nem volt módszertani vita az Európai Unióban az uniós források jogállamisági feltételekhez kötésének kritériumrendszeréről, főként a tisztségviselők véleményét tükrözi majd a szeptemberben megjelenő jelentések tartalma – mondta a Világgazdaság kérdésére Navracsics Tibor volt uniós biztos. A politikusok vitáznak a feltételeken, de teljes megegyezés híján bizonyára nagy vitákat generálnak a következő hetekben nyilvánosságra kerülő jelentések. Zupkó Gábor, az Európai Bizottság budapesti képviseletének vezetője elmondta: a pontos kritériumok még nem nyilvánosak, de országonként specifikus konkrétumok lesznek a jelentésben. Az Európai Parlamentben korábban felmerültek a magyar jogállamiságra vonatkozó kérdések – jelenleg is folyik a 7-es cikkely szerinti eljárás –, ezért a jelentés kulcsfontosságú lehet az uniós forrásokhoz való hozzájutásban.
A koronavírus hatásait ellensúlyozó 750 milliárd eurós helyreállítási alap és a 2021–27-es uniós költségvetési időszak EU-s forrásait is szigorú jogállamisági feltételekhez kell kötni, ezzel garantálható, hogy jól költik el a pénzeket – mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szeptember 16-án az unió helyzetét értékelő (State of the Union) beszédében. A bizottság az eddigieknél is nagyobb hangsúlyt fektet a gazdasági stabilitásra, az európai zöldmegállapodásra és a digitalizációra. Jobban ki kell használni a mintegy 450 milliós lakosú EU egységes piacában rejlő előnyöket. Ursula von der Leyen aláhúzta: az unió szorgalmazni fogja a koronavírus elleni globális összefogást.
Szigorú feltételekhez kötik a
750
milliárd eurós helyreállítási alaphoz való hozzáférést
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.