Több mint négyszeres volt a túljelentkezés a Piacvezérelt kutatás-fejlesztési és innovációs projektek támogatása című pályázaton, a 45 milliárd forintos keretre ugyanis 191 milliárdos támogatási igény érkezett – jelentette be Bódis József, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) tudás- és innovációmenedzsmentért felelős államtitkára. A keretet megemelték 10,6 milliárd forinttal, amihez hozzájön további 10 milliárd a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programból (Ginop). Birkner Zoltán, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) elnöke lapunknak kifejtette: ezekkel a pluszforrásokkal együtt már az igények harmadához párosul támogatás, 540 pályázat közül pedig összesen 150-et bíráltak el pozitívan. Egy részük nem egy önálló vállalkozást, hanem több, jellemzően három konzorciumi tagot tömörít.
A másik nagy értékű KFI-pályázaton 8,5 milliárd forintért folyt a versenyfutás kompetencia-központok létrehozására, erre a felhívásra 54 milliárd forintnyi támogatási igény futott be az egyetemek és nagyvállalatok részéről. Ezt a keretet nem emelték meg, de ez is kiegészül 12 milliárd forintnyi Ginop-forrással. Az a felhívás célja, hogy fenntartható, versenyképes és piacorientált egyetemi tudásbázisok jöjjenek létre. Az ITM államtitkára az uniós és az állami konstrukciókat összegezve elmondta: több mint 85 milliárd forint áramlott a pályázati piacra, ebből 64 milliárdnak a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap a forrása.
Birkner Zoltán kifejtette, hogy kisvállalkozások adták be a pályázatok 45, középvállalkozások pedig a 30 százalékát, az igényelt összeg alapján viszont fordított az arány. A beadványok mintegy 80 százaléka az ipar és a digitalizáció témakörében érkezett, az egészség- és a környezetipar iránt szerényebb volt az érdeklődés. Az NKFI Hivatal elnöke szerint egészséges arány, ha minden harmadik pályázat kap zöld jelzést, az ennél is szigorúbb, 10-20 százalékos nyerési arány már inkább visszatartaná a pályázókat.
A két kiírásra együtt érkezett 245 milliárd forintnyi igény, ami Birkner Zoltán szerint azt jelzi, hogy minden eddiginél nagyobb az innovációs kedv a versenyszférában. Ezek a felhívások is arra irányulnak, hogy minden támogatás kézzelfogható eredményt, hasznot hozzon, legyen az társadalmi vagy pénzügyi haszon, vagy megoldás egy globális problémára. Az általános felfogás szerint a kutatás-fejlesztés a prototípus létrejöttével véget ér, miközben az a valódi érdek, ha piaci termék születik belőle.
A két kiírásra
245
milliárd forintnyi
támogatási igény futott be
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.