Négy, összesen 16,3 megawatt beépített naperőmű-kapacitással rendelkező társaságot vásárolt az MVM csoporthoz tartozó MVM Zöld Generáció Kft. Ennyi naperőmű mintegy 4400 háztartás áramellátására lehet képes. Az eladó mind a négy cég esetében a Solar Markt Befektetési Kft. volt. A százszázalékos tulajdonost cserélő érdekeltségek az egymással együttműködő Raaba Tech Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., Raaba Service Kft., Raaba Energy Kft. és Raaba Power Group Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. Az ügyletre az MVM Zöld Generáció Kft. megújuló alapú energiatermelésének bővítése részeként került sor. A tulajdonszerzést a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal tudomásul vette, miután megállapította, hogy nem veszélyezteti a vizsgált árampiaci és energiapolitikai szempontok érvényesülését.
A Solar Marktnak a nyilvános adatok szerint ez év januárja óta van százszázalékos tulajdoni hányada mind a négy érintett társaságban, az Erste Bank Zrt.-nek pedig mind a négynek az eszközein zálogjoga van, miután részt vett a naperőmű-építéseik finanszírozásában. Együttes, múlt évi árbevételük 681 millió, az adózott eredményük pedig 69 millió forint volt. Az utóbbi érték három cég nyereségének és a Raaba Energy veszteségének az egyenlege. A Raaba Tech naperőműve Söjtörön működik, 3,1 megawatt kapacitású, a Raaba Service Kft.-é Csepregen működik és 5,5 megawattos, a Raaba Energy kőszegi létesítménye 3,9 megawattos, a Raaba Power Group vépi erőműve pedig 3,8 megawattos. A Solar Markt még nem tette közzé a 2019-es beszámolóját, de 2018-ban 376 millió forint árbevétele és csaknem 300 millió forintos adózott eredménye volt. Az 1996-ban alapított Solar Markt többségi tulajdonosa az Investmark Ingatlanfejlesztési és Beruházási Kft., a kisebbségi tulajdonos pedig a Solarage 72 Tanácsadó Kft. és a BW-Invest Ingatlanforgalmazó és Ingatlanhasznosító Kft.
Az MVM Zöld Generáció sokkal nagyobb az előbbi vállalkozásoknál: tavaly 3,8 milliárd forint árbevételt ért el – az előző évinek mintegy a kétszeresét –, és míg 2018-ban 142 millió forintos vesztesége volt, tavaly már csaknem 410 milliós adózott eredményt produkált. Ez a társaság hajtja végre az MVM Zrt. megújuló programját, amelynek során hét projekt keretében két 17 megawatt beépített teljesítményű és 108 fél megawattosnál kisebb fotovoltaikus erőmű épül, 35 százalékban Kehop-támogatásból. A zrt. a naperőművei áramát – a honlapja szerint – a kötelező átvételi rendszerben (KÁT) adja el. A program keretében 2018-ban Felsőzsolcán és Pakson már átadtak egy-egy 17 megawattos fotovoltaikus erőművet és további 13 fél megawattosánál kisebbet. A társaság 2018 decemberében 16 megawattnyi naperőmű-kapacitást is vásárolt. Mostani nevén 2019. február 15-től működik, előtte MVM Hungarowindként volt ismert. Tavaly novemberben kivált belőle az MVM ZG Solar Kft.
Az MVM Zöld Generáció Kft. tavaly 3,8 milliárd forint árbevételt ért el, az előző évinek mintegy a kétszeresét
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.