BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

szakértői vélemények

Antal Áron, az MKB Bank szenior ágazati szakértője

Az Egyesült Államokban a csapadékos idő továbbra sem kedvezett a kukorica vetésének, ami nem gyorsult fel az elmúlt hetekben sem. Az országban május második felében még csak a tervezett kukoricaterület 49 százalékán vetettek, ami messze elmarad az ötéves átlagban megszokott 80 százalékos vetési készültségtől. A drágulás az európai árakba is begyűrűzött már, s közben a szállítási, logisztikai költségek is emelkednek. Ez utóbbi Magyarországra különösen igaz, hiszen az országban nincs elegendő vasúti szállítókapacitás és fedett vasúti átrakodó. A közúti szállításban az a fő probléma, hogy a korábbinál jóval magasabb fizetésért sincs sofőr. Így néha a rendelkezésre álló hazai kukorica sem jut el megbízhatóan a célállomásra. Sok termelő nem fér hozzá költséghatékony rakodási és szállítási kapacitáshoz. A készletezési és termelési anomáliák oda vezethetnek, hogy előbb-utóbb megéri külföldi árut behozni az országba, miközben itthon is rendelkezésre állna

a szükséges mennyiség.

Fórián Zoltán, az Erste Agrár Kompetencia Központ vezető agrárszakértője

Az Egyesült Államok előrejelzése szerint a világban idén 598 millió tonna olajosmag-termelés várható, mindössze 3 millió tonnával kevesebb, mint tavaly. A szójatermelés csökken, ám a magas átjövő készletekkel együtt a kínálat a tavalyi szinten maradhat. Repcéből – elsősorban az ukrán és az ausztrál kibocsátás növekedése miatt – 2 millió tonnával több, 75 millió tonna várható. Napraforgóból a tavalyitól elmaradó globális termésre számítanak. Az elmúlt hetekben ezek a hírek mozgatták a világpiaci árakat. A szója ára a kereskedelmi háború végének eltolódása miatt lefelé mehet, a repcéé inkább stagnál, a napraforgóé az elmúlt hetekben kissé erősödött. Mivel az olajos magok piacának mozgását leginkább a szója határozza meg, inkább lefelé tendálnak az árak. Az EU-ban a 2019–20-as gazdasági évben kisebb olajosmag-termésre számíthatunk, a repce és a napraforgó ára inkább stagnál, de nem mondhatjuk, hogy az évek óta tartó csökkenő ártrend véget ért volna.

Bidló Gábor, a Budagabona Kft. elemzője

A gabonapiacon a tőzsdei és a fizikai árak kölcsönhatással vannak egymásra, de ettől még a világ két nagy árutőzsdéjén az üzletkötéseknek csak egy nagyon kis része végződik fizikai teljesítéssel. Egy felmérés szerint ez Chicagóban 1 százalék alatt van, Párizsban is csak az 1 ezrelékes szintet éri el átlagosan, és csak kiugró időszakokban éri el a 2 százalékot. Ilyen volt a múlt év novembere, amikor a 330 ezer tonnányi nyitott kötésre 9 ezer tonnányi fizikai teljesítés jutott kukoricából. A nagykereskedőknek a leszállítási ponton keletkező, tehát a fuvarozással együtt értendő költség számít, ezért térhetnek el

a chicagói, a minneapolisi vagy a kansasi árutőzsde árai. Az amerikai gazdáknak a termésért kapott ár fedezésére nyújt lehetőséget az árutőzsde. Ők minél magasabb, míg a felvásárlók minél alacsonyabb árakat szeretnének elérni, az ellenérdekeltségek közötti üzletkötések alakítják ki az árakat. Ezt a funkciót a hazai árutőzsde nem látja el. Tavaly november óta semmilyen átlagár nem szerepel a statisztikában.

Hosszú Ferenc, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója

Az elmúlt évek hasonló időszakában bekövetkező felpattanásokhoz hasonlóan az időjárási viszonyok alakulásával magyarázható a gabona drágulása. A heves esőzések miatt az Egyesült Államok közép-nyugati államaiban lemaradásban van a búza vetése, ami úgynevezett short covering ralit indított el a termény piacán. A túlzott nedvesség megnöveli annak a kockázatát, hogy a fiatal hajtások gombás fertőzést kapnak. Ezért az Egyesült Államok búzatermése elmaradhat a korábbi várakozásoktól. Ám az éves kereslethez viszonyított zárókészletek szintjét illetően még mindig elég magas, 40 százalék feletti érték várható, tehát számottevő hiányról nem beszélhetünk. A további áremelkedésnek gátat szabhat, hogy az Egyesült Államokon kívülről pozitív hírek érkeznek. Európában a múlt évhez képest nagyjából 12 százalékkal nőhet a termelés mennyisége, mivel a múlt évi terményt fokozott szárazság sújtotta, főleg Nyugat-Európában. Mindezek tükrében a további áremelkedést vételi pozíciók zárására, illetve short pozíciók felvételére használnánk.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.