BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

IPO-piac: féltávnál még Amerika vezet, de év végéig megtörténik az őrségváltás – a Shein lehet az aduász

A világ tőzsdéi rapszodikusan teljesítenek az idén, ami a forrásbevonást illeti. Az elsődleges bevezetések sora maradt el, vagy csúsztatták későbbre. A PwC adatai szerint tőkevonzó képességben még New York vezet, Hongkong azonban hónapokon belül túlnő riválisán az IPO-piacon.

A január közepi amerikai elnökváltást követő gazdasági bizonytalanságok a világ tőzsdéin is éreztették hatásukat, számos elsődleges részvénykibocsátást (IPO) el kellett halasztani a nem megfelelő értékeltség vagy a rossz befektetői hangulat miatt. A statisztika ennek megfelelően nem mutat kiemelkedően jó adatokat a tőkepiaci forrásbevonás területén, azaz az IPO-piac nincs kirobbanó formában.

IPO-piac  CATL Hongkong
A CATL  hongkongi megjelenésével lökést adott az IPO-piacnak / Fotó: Qilai Shen

Kivételek azonban vannak. Az éveken át a leszálló ágban lévő hongkongi tőzsde látványos feltámadást produkált, az idei első fél évben 44 vállalat papírjait vezették be ezen a börzén, s a világrekord is itt született: a Debrecenben óriásgyárat építő CATL 4,6 milliárd amerikai dollárnyi forrást sepert össze a parketten, de az összeg a rábocsátástól függően elérheti az 5,3 milliárd dollárt is. 

IPO-piac: Hongkong derekasan kitett magáért

Mint megírtuk, egy másik debreceni akkugyártó, az Eve Energy a héten nyújtotta be a szükséges dokumentációt a tőzsdehatóságnak, annak megjelenése már a második fél év statisztikáját fogja javítani. A 44 vállalat összesen 13,64 milliárd dollárt vitt haza részvényeinek eladásából, s ez hétszer annyi, mint az egy évvel korábbi összeg. 

És a második fél év még hátravan, ami a PwC könyvvizsgáló és tanácsadó cég prognózisa szerint hektikus lesz. Úgy számolnak, hogy 50–60 közötti IPO jöhet még az idén, 25,5 milliárd amerikai dollárra hizlalva a forrásbevonás éves összegét.

First Day Of Trading For 2025 At The NYSE And NASDAQ
A Nasdaq nem brillírozott az IPO-piacon az első fél évben /Fotó: Michael Nagle

A júniusi tőzsdei bevezetések száma 2022 decembere óta a legmagasabb havi értéket érte el, s a jövő is erős számokat hozhat, hiszen összesen kétszáz tőzsdeérett vállalat van az IPO valamelyik fázisában. Ez azt jelenti, hogy a 2026-os év is kiemelkedő lehet Ázsia egyik legfontosabb börzéjén.

A PwC félidőben eredményt hirdetett, e szerint ma még az amerikai börzéken nagyobb a befektetői aktivitás, a két nagy börze,

  • a New York Stock Exchange
  • és a Nasdaq

együtt 16,18 milliárd dollárnyi IPO-val dicsekedhet. A kínai tőzsdéken, azaz Sanghajban és Sencsenben 51 A kategóriás vállalat IPO-ja történt meg összesen 5,31 milliárd dollár értékben.

A Budapesti Értéktőzsdét ezzel szemben az elsivatagosodás veszélye fenyegeti, az első fél évben egyetlen IPO sem történt, és a hivatalos felületen egyelőre nulla jelentkező vár bebocsátásra.

Az év végére a bejelentett új belistázások száma és a vállalatok nagysága alapján a a PwC előre odaadja a koronát a hongkongi börzének. A város IPO-piaca annak köszönheti idei sikerét, hogy a kínai cégek az évek óta tartó szünet után tőkét keresnek a terjeszkedésükhöz.

Hongkong a megnövekedett geopolitikai feszültségből is profitál, és olyan tőzsdei bevezetéseket is befogad, amelyek a korábbi években New Yorkba kerültek volna, s ezzel ide vonzotta a befektetők pénzét is.

A második fél év hagyományosan a hongkongi IPO-k csúcsidőszaka, több megaügylet is kilátásban van

idézi a Bloomberg Eddie Wongot, a PwC hongkongi tőkepiaci vezetőjét, aki az év hátralévő részében két-három nagy, egyenként 1,3 milliárd amerikai dollárt meghaladó értékű IPO-t valószínűsít. Ezek a megaügyletre esélyes cégek a hagyományos ágazatokból érkezhetnek, és néhányuk még nem jelentkezett hivatalosan a tőzsdére – tette hozzá. A PwC szerint az alábbi szektorok képviselői mutatnak élénkebb érdeklődést a tőzsdei bevezetés iránt:

  • információ-technológia,
  • távközlés,
  • egészségügyi szolgáltatás,
  • fogyasztásicikk-gyártók,
  • kiskereskedelem.

A legnagyobb érdeklődés kétségkívül az amerikai tőzsdétől eltanácsolt Shein online divatkereskedelmi áruház IPO-ja lenne, amely egymaga eldöntheti a börzék idei versengését. Az 50 milliárd dollárra értékelt Shein Londonban is bejelentkezett, de Peking utánanyúlt és „hazarendelte”, ami hatalmas csapás a londoni börzét üzemeltető LSEG csoportnak. Azt ugyan nem tudni, hogy a Shein mekkora értékben vinne részvényeket a hongkongi tőzsdére, de több milliárd dolláros tételről lehet szó.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.