Az egyik leglényegesebb mutató, a vagyongyarapodás alapján a második negyedévben is jól teljesítettek az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségéhez tartozó önkéntes nyugdíjpénztárak. Az összesített vagyon június végén 1398 milliárd forintot tett ki, ami éves összevetésben 6,5 százalékos emelkedésnek felel meg. Kravalik Gábor, a szövetség elnöke elmondta: a vagyongyarapodás jó eredménynek számít a továbbra is alacsony kamat- és hozamkörnyezetben.
Bár az összvagyon jelentősen nőtt, az évi 20 százalékos, maximum 150 ezer forintos adó-visszatérítéssel ösztönzött nyugdíjcélú befizetések összege továbbra sem érte el a korábbi években megszokott szintet. A munkáltatóktól ugyan 33 százalékkal több tagdíj érkezett, mint az előző negyedévben, de éves összevetésben még ezzel együtt is nagymértékű a visszaesés. A munkáltatói hozzájárulások féléves összege pedig a tavalyihoz képest több mint 24 százalékkal mérséklődött, 15 milliárd forint volt. A pénztártagok az idei év első hat hónapjában 28 milliárd forintot tettek félre, ami a múlt évi tagdíjbefizetésekhez viszonyítva alig változott, mindössze 3,2 százalékos csökkenést mutat.
A kezelt vagyon 72 százaléka összpontosul banki és biztosítói hátterű nyugdíjpénztárakban, a maradékon egyenlő arányban osztoznak a független és az ágazati-munkahelyi hátterű intézmények. Az állomány megoszlása szerint az OTP a piacvezető (19,3 százalékos részesedéssel), az Allianz 14,6 és az Aegon 13,3 százalékkal követi. Az OTP nyugdíjpénztárának 229 ezer tagja van, az Allianz- és az Aegon-tagok száma a 180-180 ezer főt közelíti.
Az egy pénztártagra jutó átlagos vagyon mértéke a negyedév végén 1,29 millió forint volt, 7,7 százalékkal több, mint egy éve, igaz, a taglétszám éves összevetésben 1,1 százalékkal 1,08 millió főre csökkent. A kezelt vagyonból a legtöbb az Artisjus öngondoskodóira jutott, fejenként 6,7 millió forint, a második helyen a Chinoin állt (4,3 millió forinttal), a harmadik hely az Elmű-tagoké 3,8 forintos részesedéssel.
A második negyedévet az egészségkasszák 1,8 százalékkal több, 54,3 milliárd forintos összvagyonnal zárták. Ebben a szegmensben piacvezető maradt az MKB-Pannónia 26,5 százalékos részesedéssel, a második helyre – a Medicina beolvasztásával – a Prémium Egészségpénztár kapaszkodott fel 24,3 százalékkal, az OTP egészségpénztára a harmadik. A tagok száma gyakorlatilag stagnált, kicsivel elmaradt a 900 ezer főtől. Itt is nagy piaci koncentráció figyelhető meg, a három piacvezetőnél összpontosul az ügyfelek 85 százaléka. Az igénybe vett szolgáltatásokra több mint 4 millió esetben, alkalmanként mintegy 5700 forintot fizettek a kasszák.
Az újonnan csatlakozó öngondoskodók
közt több a nő az OTP pénztáránál
Éves szinten 11 százalékkal nőttek, és 5,74 milliárd forintot tettek ki az első fél évben az OTP nyugdíjpénztári egyéni tagdíjbefizetések – közölte a pénztár. Az egyéni és munkáltatói befizetések összege meghaladta a 9,4 milliárd forintot. A tagok száma az elmúlt fél évben 5600-zal bővült, az új belépők átlagéletkora 39 év, az idén csatlakozók többsége nő. Az átlagos tagdíjvállalás 17 500 forint volt a januártól június végéig tartó időszakban, 20 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. A pénztár által kezelt vagyon több mint 270,2 milliárd forintra nőtt az első fél évben. Az idén az Allianz Nyugdíjpénztár
177 947 tagja közül 46 471 személy igényelt vissza befizetései után adókedvezményt, ami 5,75 százalékos növekedés az előző év után. A NAV 1 milliárd 451 millió forintot utalt át a pénztártagok számlájára, a visszaigényelt összeg 10,2 százalékkal haladta meg a 2018. évi értéket – áll az Allianz Nyugdíjpénztár közleményében. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.