F elülmúlta az elemzői várakozásokat a harmadik negyedévben az OTP csoport nettó nyeresége. A péntekre virradóra közzétett gyorsjelentés szerint a bankcsoport 110,5 milliárd forintos korrigált adózott eredményt realizált, míg az elemzők 102,4 milliárd forintos nyereséget prognosztizáltak. Az újonnan bekerült moldovai és montenegrói leánybankok eredmény-hozzájárulása 1,2, illetve 0,5 milliárd forint volt, a külföldi bankok eredmény-hozzájárulása már megközelítette az 50 százalékot. Bencsik László, a bank vezérigazgató-helyettese a pénteki sajtótájékoztatón az idei akvizíciók kapcsán elmondta: a Szlovéniában megvett bank (az integráció még nem zárult le) önmagában is jövedelmező, ám a stratégiai célkitűzéseiket még nem elégítették ki, a piaci részesedés növelését tűzték ki célul a szomszédos országban. A szlovák érdekeltség eladásáról szóló pletykát nem kommentálta Bencsik, azt viszont elismerte, hogy nehézségeket okoz az ottani működési környezet, alacsonyak az (euró)kamatmarzsok, kicsi a bank részesedése, és nincs eladó pénzintézet északi szomszédunknál.
A negyedév profitja 19 százalékos növekedést mutat 2018 azonos időszakához képest. A csúcsdöntés elmaradt, az időszak eredménye 2 százalékkal alacsonyabb az előző negyedévinél. A sajáttőke-arányos megtérülés 20,9 százalékra mérséklődött, ám ez még mindig kiemelkedő az európai bankszektorban. A harmadik negyedévben a forint gyengülése is megdobta a nyereséget: a magyar deviza valamennyi csoporttagi devizához képest gyengült. Jó hír, hogy a 110,5 milliárdos nyereséget csökkenő kamatmarzs mellett érte el a nagybank, a második negyedéves 4,2 százalékról a harmadikra 3,99 százalékra esett. A bankcsoport az új szerb leánybankkal kapcsolatban elszámolt egy 21,4 milliárd forintos egyszeri pozitív eredménynövelő tételt is, ennek hatására a negyedéves számviteli eredmény 131,6 milliárd forint lett.
A menedzsment módosította a teljes évre vonatkozó előrejelzését. Eszerint az eredetileg kétmilliárd forint összegűre várt román bankadót (amely végül 700 millió forint lehet) a negyedik negyedévben számolják el. Az elmúlt kilenc hónapban organikusan 10 százalékkal nőtt a hitelállomány (ez volt az éves terv), ezért a teljes évi növekedés érdemben meghaladhatja a 10 százalékot.
Az Equilor értékelése szerint a bank jó úton halad egy újabb rekordév felé, és látható, hogy mind a magyarországi, mind a leánybanki tevékenység dinamikusan növekszik. Az utóbbi időszakban a bevételnövekedési dinamika jóval erőteljesebb, mint a költségnövekedésé, és a nem teljesítő hitelek aránya is rohamosan (5 százalék alá) csökkent.
n Csúcsdöntés után időszerű a pihenő
Ideiglenes pihenő következhet az OTP-részvények piacán az elmúlt időszak ralija után – mondta lapunknak Le Phuong Hai Thanh, a Concorde elemzési üzletágának vezetője. A befektetőknek érdemes figyelniük a november 26-i MSCI-átsúlyozást, ahol a kínai eszközök jelentősége várhatóan tovább nő, emiatt a régiós részvények – így az OTP-é is – némi eladói nyomás alá kerülhetnek. Ha a bank fundamentumait nézzük, indokolt lehet a további árfolyam-emelkedés, a folyamatok kedvezők, sikeres a megvásárolt külföldi pénzintézetek integrációja, a hitelezési boom sem mutatja a kifulladás jeleit. Hai Thanh szerint pozitívum, hogy a nagybank csökkenő kamatmarzsok mellett ért el az elemzői várakozásoknál magasabb eredményt. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.