BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

EU-stop a marhakórnak

A Franciaországban elszaporodott BSE-esetek (kergemarhakór) nyomán újraéledt aggodalmak és a forgalmazási korlátozások máris éreztetik a piacon a hatásukat. Az élelmiszereknél nő a helyettesítő húsok, az állateledeleknél a növényi eredetű takarmányok kereslete és persze az ára is. Az EU agrárminiszterei átfogó ellenőrző program indításáról döntöttek.

Az Európai Unióban újra megugrott az emberre is veszélyes kergemarhakór eseteinek a száma: Franciaországban az év elejétől november közepéig már 100-at jelentettek. Ennek nyomán több -- unión belüli és kívüli -- ország betiltotta a francia marhahús importját.
A tilalommal kapcsolatban Brüsszelben még nem foglaltak állást, de az EU-tagországok agrárminiszterei tegnap megállapodtak, hogy január 1-jétől a kockázati csoportokba tartozó minden 30 hónaposnál idősebb szarvasmarha BSE-tesztelését kötelezővé teszik.
Az eredmények ismeretében az ellenőrzést később kiterjeszthetik a táplálékláncban részt vevő teljes 30 hónap feletti "marhakorosztályra" -- jelentette a Reuters David Byrne élelmiszer-biztonsági főbiztosra hivatkozva. Ez a bővítés több millió állatot érintene. (Néhány, a BSE-járványban nem érintett tagország már most is sokallta a mintegy 30 eurós egyszeri vizsgálati költséget.) A bejelentett ellenőrző program végrehajtási módjairól az EU állat-egészségügyi állandó bizottsága határoz ma záruló kétnapos ülésén.
Az agrárminiszterek megállapodása szerint a brüsszeli bizottságnak, tudósok bevonásával, a hónap végéig döntenie kell, hogy vajon a francia marha, illetve marhahús bevitelét jogosan tiltotta-e be egyoldalúan több tagállam. A szóban forgó uniós tagországok példáját több EU-n kívüli állam is követte már, beleértve Magyarországot is.
Legutóbb tegnap Csehország jelentette be, hogy azonnali hatállyal teljesen betiltotta a francia és a portugál marhahús importját. Az emberi fogyasztás célját szolgáló cseh import ugyan csekély volt, de csontlisztet nagyobb mértékben vásárolt a sertések és baromfik etetésére.
Párizsnak egyelőre sem e tilalmak felfüggesztését, sem pedig a takarmányozásra használt hús- és csontliszt forgalmazásának általános (immár nem csak a marhából készültek) tilalmát nem sikerült elérnie. Ez utóbbit egyelőre csak Nagy-Britannia, Portugália és a hónap közepétől Franciaország vezette be. Az agrárminiszterek csak abban értettek egyet az MTI jelentése szerint, hogy az elhullott állatokból származó termékekre kell bevezetni a tilalmat, a "tiszta" vágóhídi hulladékokra nem. (A kérődzők esetében már 1996 óta tilos az unióban a csont- és húsliszt takarmányozásra való felhasználása.)
A BSE-járvány először a nyolcvanas évek közepén tört ki Nagy-Britanniában, aminek nyomán 1996-ban az EU bizottsága minden szigetországi szarvasmarha kivitelét megtiltotta. Tavaly lényegesen enyhítettek a korlátozáson, amit éppen a mostani szenvedő fél, Franciaország hagyott figyelmen kívül. Két éve a britekéhez hasonló sorsra jutottak a portugál szarvasmarhák is, de esetükben épp most javasolták a tilalom felodását.
Franciaországban az újabb BSE (kergemarhakór)-járvány október közepi kiszélesedése óta rekordgyorsasággal csökkent a marhahúsfogyasztás. A november 5-én zárult héten, a múlt év azonos időszakához képest, 37 százalékos elmaradást jelzett egy reprezentatív háztartási felmérés.
A helyettesítő hústermékek előtt viszont új távlatok nyíltak a Le Monde szerint. A sertéshús közel 8 százalékkal drágult, ára már meghaladja a kilogrammonkénti 10 frankot. A baromfifélékből két számjegyű forgalombővülést jelzett a Carrefour és az Auchan áruházlánc. Még az olyan marginális jelentőségű húsok kereslete, mint a nyúlé, is markánsan erősödött, a Carrefournál például 30 százalékkal.
A marhakór eszkalálódása és az állati tápok forgalmazásában bevezetett tilalmak már a takarmánytőzsdéken is éreztetik a hatásukat. New Yorkban a múlt héten több mint három százalékkal nőtt a szójabab határidős ára.



Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.