BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szabályozatlanul jó a Mol

A gázüzletág vártnál nagyobb vesztesége nyomán elmaradt a várakozásoktól a Mol negyedéves teljesítménye. Hiába teljesített jól a társaság a nem regulált üzletekben, a harmadik negyedévben realizált 43,3 milliárdos gázveszteség nyomán a cégcsoport eredménye negatívba fordult. A befektetők díjazták a nem szabályozott üzletek növekedését, a Mol-részvény ugyanis napon belül erősödött a tőzsdén.

A meglehetősen széles sávban szóródó elemzői becsléseknél gyengébb eredményről tudósított harmadik negyedéves gyorsjelentésében a Mol Rt. Ez nem is meglepő, hiszen a szakértőknek nehéz volt prognosztizálniuk a Mol gázkereskedelmének veszteségét. Mind a magyar, mind a nemzetközi számviteli elvek alapján ugyanis az importgázt annak beérkezése után át kell értékelni a belföldi eladási árnak megfelelően, így azt is meg kellett becsülni, hogy pontosan mennyi gázt tárol be a Mol a téli idényre készülve szeptember 30-ig.



Úgy tűnik, az elemzők többsége alábecsülte a gázüzlet veszteségét, csak a harmadik negyedévben ugyanis 43,3 milliárd forintot bukott a Mol a rákényszerített alacsony gázeladási ár következtében. (Ebből 13,9 milliárdot tett ki az említett átértékelésből fakadó veszteség.) Az eddig eltelt kilenc hónapban a gázon elszenvedett veszteség több mint 80 milliárd lett, amiből az elemzők azt a következtetést vonták le, hogy az éves veszteség nagysága szinte biztosan eléri a százmilliárdot.



A gyorsjelentés megjelenése kapcsán tartott sajtótájékoztatón Mosonyi György, a Mol vezérigazgatója elmondta: mindez nem jelenti azt, hogy a Mol változtatott volna korábbi prognózisán a gázárveszteség ügyében. (Az utolsó nyilatkozat szerint a százmilliárdosra becsült veszteség az 500 legnagyobb ipari fogyasztó felé elrendelt 43 százalékos áremelés miatt mintegy 9 milliárd forinttal csökkenhet.) Az éves veszteség ugyanis nagyban függ az eladott gáz mennyiségétől, amit nem lehet teljes pontossággal megjósolni. A gáztranzitból származó bevétel 35 százalékkal emelkedve elérte a 3,4 milliárd forintot, a jugoszláviai kintlevőségre képzett céltartalékból pedig fel lehetett szabadítani 2,9 milliárd forintnyit.



A kutatás-termelés üzletág mintegy 50 százalékkal növelte eredményét, mivel a kőolaj árának emelkedése mellett a Mol csökkentette a működési és kutatási költségeket. Figyelemre méltó, hogy a társaság stratégiájának megfelelően 30 százalékkal fogták vissza e szegmens beruházásait.



A feldolgozás és kereskedelem szegmens a várakozások felett teljesített, amelyhez hozzájárult a finomítói hatékonyság növekedése mellett a vegyipari alapanyag-értékesítés növekvő eredményessége és a benzinkúthálózat nagy árrésű shoptermékeladásainak bővülése. A Mol benzinértékesítése 4 százalékkal csökkent, szemben a 7,3 százalékos átlaggal, a 2,2 százalékkal bővülő gázolajpiacon pedig 3 százalékkal növelte eladását a magyar olajvállalat. Kiskereskedelmi szinten 6 százalékkal csökkent az eladott benzin, 5 százalékkal nőtt viszont a gázolaj mennyisége, így növelte piaci részesedését a Mol. A shoptermékek árbevétele 38 százalékkal nőtt.



Csoportszinten 48 százalékos bevételnövekedést ért el a Mol az első három negyedévben, ezen belül az exportértékesítés 65 százalékkal bővült. Az anyag jellegű ráfordítások a kirívóan magas beszezési áraknak köszönhetően 73 százalékkal nőttek. A személyi ráfordításokat másfél milliárdos, végkielégítésekre költött összeg növelte, de a létszámcsökkentés miatt így is csak minimális az emelkedés. Az egyéb költségek soron számolták el a pusztaszőlősi gázkitörés 3,6 milliárdos költségét, ez az összeg ugyanakkor 5 milliárdra nőhet a Mol várakozásai szerint. (Igaz, egy része meg is térülhet a biztosítások révén.)



Üzemi szinten a Mol nyeresége 27 százalékkal esett vissza az eddig eltelt kilenc hónapban, csak a harmadik negyedévben viszont már közel hárommilliárdos veszteség keletkezett. Első látásra kellemetlen meglepetésként értékelhető a devizahitelekhez kapcsolódó árfolyamveszteség 16,6 milliárd forintos értéke, ennek egy részére azonban magyarázatot adnak az IAS előírásai. A Mol hosszú távú hitelein elszenvedett árfolyamveszteségét ugyanis részben kompenzálja az eszközök forintban számolt értéknövekedése, ez azonban a számviteli elvek alapján nem jelenhet meg a kimutatásokban. Az adózott eredmény 21,2 milliárd forint lett, a nettó eredmény pedig 23,1 milliárd. A speciális tételek -- a jugoszláviai céltartalék felszabadítása, a tunéziai projekt értékesítéséből befolyt 2,8 milliárd és a pusztaszőlősi céltartalék eredője -- ehhez 2,3 milliárd forint pluszként járultak hozzá. Csak az utolsó három hónapot vizsgálva a nettó eredmény --12,2 milliárd forint lett, három év után az első negyedéves veszteséget jelentve.



A piac pozitívan értékelte azt, hogy a nem szabályozott piacokon a Mol a várakozásoknak megfelelően, illetve afelett teljesített, a papír árfolyama a nap folyamán fölfelé tartott. A következő időszakban azonban valószínűleg ismét a gázártárgyalások kimenetelével kapcsolatos hírek és találgatások hatnak. Jövő hétfőn hozza meg elsőfokú ítéletét a Mol állam elleni perében a Fővárosi Bíróság, ami szintén megmozgathatja az árfolyamot.


A vártnál nagyobb a negyedéves veszteség A gázüzletág vártnál nagyobb vesztesége nyomán elmaradt a várakozásoktól a Mol negyedéves teljesítménye. Hiába teljesített jól a társaság a nem regulált üzletekben, a harmadik negyedévben realizált 43,3 milliárdos gázveszteség nyomán a cégcsoport eredménye negatívba fordult. A befektetők díjazták a nem szabályozott üzletek növekedését, a Mol-részvény ugyanis napon belül erősödött a tőzsdén. Ács Gábor-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.