BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Pénz -- rendcsinálás után

Az orvosi csúcstechnológiák bővítése helyett az alapröntgenpark fejlesztését, új mentőállomások helyett pedig az elavult autók cseréjét preferálja az egészségügyi miniszter. A Szonda Ipsosszal közös kutatásunkból kiderül, hogy Mikola István népegészségügyi offenzívára vonatkozó terve találkozik az állampolgárok akaratával. Ő is ellenzi a hálapénzt, s bízik abban, hogy az idén 10 milliárdos többletforrást kap az ágazat béremelésre, ám ezt az intézmények rendbetételének kell megelőznie -- jelentette ki a Világgazdaság munkatársának.

A Világgazdaság megbízásából a Szonda Ipsos munkatársai által január közepén végzett kutatásból az derül ki, hogy Mikola István népegészségügyi offenzívára vonatkozó tervét támogatják az állampolgárok. Az egészségügyi miniszter munkatársunknak kifejtette: az ezzel kapcsolatos program február 26-ára elkészül, s reménye szerint a jövő hónap elején kerül a kormány elé. Elsőként három fontos feladatot határoznak meg, amelyekkel a lakosságot leginkább veszélyeztető betegségek megelőzését szolgálják. Ezek között van a népességet leginkább érintő keringési, a daganatos kórok és a stroke (agyérbetegségek) növekedési ütemének a csökkentése. A megkérdezettek szerint a második legfontosabb feladat a kórházak fejlesztése lenne. Mikola ezzel kapcsolatban kifejtette: nem híve az extenzív fejlesztéseknek. Nem tartható tovább ugyanis, hogy miközben például az alapradiológiai röntgenpark -- amely a lakosság széles körű tüdőszűrésére lenne hivatott -- elavult, a legmodernebb komputeres tomográfok, a mágneses elven működő diagosztikai berendések elárasztották a kórházakat. Azzal sem tud egyetérteni, hogy további mentőállomásokat létesítsenek, amikor a mentőautók jelentős része 600 ezer kilométert futott már, s csaknem szétesik. A pénzt oda kívánja juttatni, ahol a meglévő kapacitások minőségi javítását lehet és a betegellátás szempontjából szükséges is elérni.
A közvélemény-kutatás során kiderült, hogy a megkérdezettek közel 50 százaléka követte nyomon a minisztercserét. (Bővebb információk az Egészségügy oldalon közölt kutatási eredményekből nyerhetők.) Mikola megelégedéssel nyugtázta, hogy az állampolgárok igénye az egészségügyi reformot illetően a lényeges kérdésekben harmonizál az általa is rangsorolt feladatokkal.
Érdeklődésünkre elmondta, hogy a nagy kinyilatkoztatások helyett határidőre elvégzendő konkrét cselekvési programokat határoz meg a szaktárca. Ezek között van például a táplálkozási szokások megváltoztatása, a zöldségek, a zsírszegény élelmiszerek elterjesztése. Tervet készítettek a dohányzás visszaszorítására, amit segít a tavaly elfogadott törvény is. Fő gond e tekintetben a végrehajtásban van, mondta a miniszter, aki elképzelhetőnek tartja, hogy visszatérnek a termékdíjügy kérdésére. A szaktárca első embere számára elfogadhatatlan, hogy a számos betegség kialakulásában vezető kórokként számon tartott dohányzás termék-előállítói, azaz a multinacionális ipar hatalmas profitjából ne részesüljön a gyógyítóágazat. Ezért párbeszédre törekszik a cégekkel, s mint mondta: nem biztos, hogy a dohányzás okozta károkra hivatkozó nagy perek jelentik a megoldást.
Kiemelte még a betegségek megelőzésében az alkoholfogyasztás visszaszorításának a fontosságát. Emlékeztetni szeretnénk az új miniszter egyik első megnyilvánulására, amikor is kiderült, hogy egy híres szőlőhegyen van pincéje, s nem veti meg a jó bort. Ám a mértéktelen alkoholfogyasztást igen, ami súlyos szociális probléma is.
Kérdésünkre, miért gondolja, hogy az évtizede meghirdetett egészségmegőrző program -- Mikola István népegészségügyi offenzívája az akkori országos tiszti főorvos, Kertai Pál professzor téziseire épül -- most fog sikerrel járni, azt válaszolta: a Világgazdaság kutatása is mutatja, a lakosságban megérett az igény az egészségesebb életvitelre. Emellett azonban a tárca "földhözragadt" programjának megvalósítása időpontokat és meghatározott százalékokat ír elő a népesség elvárható egészségjavulására. A programot egyébként a meglévő megbetegedési és halálozási mutatók alapján készítették, s a nemzetközi gyakorlat mutatja: ha komolyan és szisztematikusan látnak a megvalósításához, annak meglesz az eredménye.
Mikola István a megkérdezettek által fontosnak tartott alacsony gyógyszerárakkal kapcsolatban azt mondta: már megkezdték a tárgyalások stratégiájának előkészítését, amelyet a cégekkel folytatnak majd. Megtudtuk, hogy a társadalombiztosítási támogatást nem élvező gyógyszerek új árát s az új termékek listáját kihirdette, s márciustól változhatnak az árak. Kivételt képez a fekvő betegeket ellátó intézetekben használt 306 medicina, ezek ára júliustól változhat. Megkezdték az újratárgyalásokat a gyártókkal, a megállapodás alapjai megvannak, mondta, s tervei szerint júniusban kihirdetheti a készítmények új árát, hogy a patikáknak legyen idejük azok július 1-jétől történő bevezetésére. Ezután mindig év közepén változik majd a medicinák ára. "A gyógyszergyártók is várakoznak, s ezt pozitívnak érzem. Nincs abban semmi különös, hogy ők a saját, én pedig az ágazat érdekeit képviselem e tekintetben" -- jelentette ki a miniszter.
Kényes kérdés az egészségügyben dolgozók alacsony bére, ami bizonyára összefügg a hálapénzzel. Azonban ez utóbbit nem lehet adminisztratív eszközökkel megszüntetni, ez csak hosszabb távon lehetséges. Mikola István a mellett, hogy tisztában van a rossz bérhelyzettel, elmondta: az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesületével és a Magyar Kórházszövetséggel olyan, az intézmények menedzsmentje számára készülő javaslaton dolgoznak, ami az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól (OEP) kapott működési bevételek optimális felhasználását célozza. Maga azt tapasztalta, hogy nagyon differenciált a kép. Például Békéscsabán 25,4 százalék volt az átlagos béremelés, persze ott az alapok sem voltak rosszak. Vannak azonban rossz helyzetű kórházak, ahol érthető a feszültség, állítja a miniszter. De azt tapasztalja, hogy a minimálbér 40 ezer forintra emelésének a nehezebb helyzetben lévő intézményekben is örülnek, s a magasabb fizetést jelentő bértáblabeállásnak is, a baj csak az, hogy emiatt "összecsúsznak" a jövedelmek, s nincs tartalék az elvégzett munka minőségének és fontosságának elismerésére. A miniszter megismételte: van remény arra, hogy a kormány az idén 10 milliárd forintot juttat az ágazatnak, ehhez azonban először rendbe kell tenni az intézmények gazdálkodását. Most már nem csak mondani szükséges, de meg is kell szüntetni a párhuzamos feladatokat a kórházakban, nem engedhető meg az a luxus, hogy egyazon orvosi egyetemen három ugyanolyan profilú klinika működjön, s hogy két, ugyanazt a feladatot ellátó kiszolgálóegységet tartsanak fönn. Ha a kórházi menedzsment nem a saját intézetében néz körül először, s teszi racionálissá a gyógyítás folyamatát, bajba kerülhet a kórház. Mint mondja: most azért járja keresztül-kasul az ország gyógyintézményeit, hogy az apró dolgokra hívja föl a figyelmet. "Ha ezeket nem tudjuk megcsinálni, elvesztünk. Jó gazdának kell lenni, különben kimegy a pénz alólunk" -- jelentette ki Mikola István.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.