BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gazprom: az elsődleges célpont Európa

Ötödével növelte tavalyi nettó nyereségét az orosz Gazprom. A gázipari óriás vállalat eredményeinek javulásához azonban nagyban hozzájárultak a helyi adózási rendeletek változásai, s az, hogy az oroszországi számviteli szabályok nem mutatnak ki minden költségnövekedést. A jövőben az európai piaci részesedésüket tervezik növelni.

Ennek tudatában van a monopolhelyzete feladására készülő óriás cég is, amely a közelmúltban rendre tevékenység-ésszerűsítő és piacerősítő tervekről számolt be.

Tavaly 21 százalékkal, 100,4 milliárdról 121,6 milliárd rubelre, azaz mintegy négymilliárd dollárra nőtt a Gazprom konszolidált nettó nyeresége az orosz számviteli szabályok szerint. A javulás jelentőségét növeli, hogy 2002-ben az előző évinél átlagosan alacsonyabbak voltak a nemzetközi földgázárak. Az is igaz viszont, hogy a társaságnak a 2001-esnél jóval kisebb adót kellett fizetnie (72,53 milliárd után 33,18 milliárd rubelt), ugyanis az új, értékcsökkenésre vonatkozó jogszabályok lehetővé tették a korábbiaknál nagyobb leírást.

Árbevétele 4,3 százalékkal, 613,75 milliárd rubelre nőtt. A külpiacokon alacsonyabb gázárakat némiképp ellensúlyozta, hogy több gázt tudott eladni a volt szovjet tagköztársaságoknak, és nőttek a belföldi gázárak is. A Troika Dialog brókere ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy a dollárban számolt bevételek 3 százalékos esést mutatnak. A társaság 520 milliárd köbméter földgázt termelt, ebből 130 milliárdot adott el Európában, amivel a földrész gázigényének negyedét elégítette ki. A Troika megdicséri a Gazpromot amiatt, hogy adósságát 400 millió dollárral, 12,6 milliárdra csökkentette. Ám rámutatott, hogy nemzetközi számviteli mércével vizsgálva a cég tevékenységét (amely a hónap végére készül el), várhatóan a költségek növekedésére derül fény, ezt általában az orosz számviteli szabályok alkalmazása nem mutatja ki.

Az idén 40 milliárd rubellel, vagyis 1,13 milliárd dollárral szeretné kiadásait lefaragni a Gazprom - írja az RBC. Ennek harmada pénzügyi kiadásai zsugorodásából adódik, ideértve az olcsóbb hiteleket és a banki szolgáltatások olcsóbbá válását - jelentette be a napokban a vállalat vagyonkezelési és vállalatkapcsolati vezetője. Mint elmondta, a Gazprom részvénypiaci szereplése nagyban függ a papírjaival való kereskedés korlátozásától. Ez vonatkozik a külpiaci letéti jegyekre és a belpiaci részvényekre is. A társaság számára itt a terület liberalizálása ígér lehetőségeket. A Gazprom nemrég elfogadott egy hitelprogramot is, hitelportfóliója javítására. Ennek részeként például hosszú távú hiteleit rövidekre, a drágákat olcsóbbakra cseréli.

Az orosz gázmonopolcég növelni kívánja versenyképességét és részesedését az európai piacokon, fejleszteni kapcsolatait az ázsiai, csendes-óceáni térségben és több cseppfolyós földgázt szeretne eladni Amerikában. A következő három évben 8 milliárd dollárt kíván vezetékei felújítására költeni - emlékeztet a The Moscow Times -, s egyébként is, minden évben sokat fordít a jórészt harminc éve épült csőhálózata karbantartására, javítására. Exportvezetékei azonban jó állapotban vannak, jórészt újak, s nem igényelnek különösebb kiadásokat. Viszont a földgáznak igen hosszú, mintegy háromezer kilométeres utat kell megtennie a szibériai lelőhelyektől az exportpiacokig. A most bejelentett rekonstrukciók révén évi 35 milliárd köbméterrel több gázt továbbíthat majd a társaság. 2005-től évi 2,5-3 milliárd dollárnyi a hálózatra fordítandó összeg.

A Gazprom - mint a Világgazdaság korábban beszámolt róla - a tavalyi 522 milliárd köbméterről 2020-ra 582-590 milliárdra szeretné bővíteni termelését. Az idei termelési terv 531,7 milliárd köbméter földgáz, 9,66 millió tonna kondenzátum és 710 ezer tonna olaj.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.