BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagyot fékezett az arany ára az amerikai munkaerőpiaci adatok után

Közel 1 százalékot mérséklődött az arany ára, miután az amerikai munkaügyi minisztérium statisztikai hivatala, a Bureau of Labor Statistics (BLA) a napokban nyilvánosságra hozta a júniusi munkaügyi adatokat. A két vonatkozás egymásra hatása meglepőnek tűnhet. A magyarázat az, hogy a vártnál sokkal jobb munkaügyi adatok a befektetők bizalmát az arany felől legalább részben a reálgazdaság felé irányíthatták.

Az Egyesült Államokban az elemzők által vártnál több új munkahely jött létre júniusban a nem mezőgazdasági ágazatokban, a munkanélküliségi ráta pedig csökkent az előző havihoz képest. A munkanélküliség az elemzők által várt emelkedés, 4,3 százalék helyett 4,1 százalékra mérséklődött az előző havi 4,2 százalékról. Továbbá heti szinten 4 ezerrel, 233 ezerre, hat hete legalacsonyabbra csökkent az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők száma. Ez pedig az adatok közzététele utáni napon közel 1 százalékkal mérsékelte az arany unciánkénti árát - hívja fel a figyelmetz az Origo elemzői közlések nyomán.

Gold, arany,
Mérséklődött az arany ára a júniusi amerikai munkaerőpiaci adatok nyomán (illusztráció)
Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

Az arany ára és a munkanélküliség

A lap felidézi, hogy az arany ára az elmúlt évek növekvő kockázatai és geopolitikai feszültségei miatt kisebb megszakításokkal folyamatosan emelkedik, mostanra pedig bőven maga mögött hagyta a 3000 dolláros árat. 

Az elemzői várakozások között pedig a következő 1-2 éves távlatra nem ritkák a 3500-4000 dollár unciánkénti árat prognosztizáló előrejelzések sem. 

A júniusi amerikai munkaerőpiaci adatok viszont azt mutatják, a befektetői bizalom és érdeklődés könnyen irányt válthat, ha a befektetők azt látják, bizonyos ágazatokban a felfutás ideje jöhet el.

A lap által idézett egyik elemző, Devon Murugan kommentárjában kitér rá, hogy az aranytól való befektetői hátrébb lépés egyúttal annak jele, hogy számítanak a Fed, az amerikai központi bank szerepét betöltő kamatvágására, amit egyébként Donald Trump elnök is régóta szorgalmaz. A Fed elemzői kiemelt figyelemmel kísérik az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők számának alakulását, mivel a munkaerőpiac helyzete meghatározó a kamatdöntéseknél. 

Ha a munkaerőpiac élénkül, nagy számban létesülnek új munkahelyek – egyezően Trump elnök célkitűzéseivel –, akkor a kamatcsökkentés indokolt támogatása lehet a folyamatoknak, egyezően azzal, hogy a befektetők is hajlandók a reálgazdasági folyamatokba terelni pénzüket, és ez támaszt adhat a dollár árfolyamának is.

Egyes értékelések szerint ha a júliusra vonatkozó amerikai munkaerőpiaci adatok is hasonlóan kedvezők, illetve a várakozásoknál jobbak lesznek az adatok érkezésére augusztus elején lehet számítani , akkor az arany ára újra mérséklődhet (a mai napon 3320 dollár között mozgott), és nem emelkedik magasabbra a 3360 dolláros árnál.

Ám az arany árát az amerikai munkarőpiaci folyamatoknál jóval erőteljesebb hatások, geopolitikai feszültségek, a világkereskedelemre ható vámszabályok befolyásolják, így ezek árfelhajtó hatása bizonyosan erőteljesebb lesz a kedvező munkaerőpiaci adatoknál is.

További részletek az Origo cikkében olvashatók.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.