Az ipari ingatlanok piaca 2004 első negyedévében továbbra is kiegyensúlyozott képet mutat. A fejlesztések hajtóereje általában a már beindított vagy már részben be is fejezett projektek továbbfejlesztése, az újabb "ütemek" indítása. Ezek a fejlesztések általában valós piaci igényeket elégítenek ki (még a spekulatív, tehát nem előre kibérelt fejlesztések is), így a létrejövő kínálatot a piac gyakorlatilag azonnal fel is szívja - mondta Báthory Balázs, a Wallis Ingatlan Rt. vezérigazgató-helyettese.
Több piaci szereplő szerint hazánk európai uniós csatlakozása - ha mérsékelten is, de - kedvező hatással lehet a raktárak és logisztikai központok keresletére. Részben talán ennek is köszönhető az utóbbi negyedévek fokozódó várakozásai. Ez mutatkozik meg abban is, hogy ebben a negyedévben gyakorlatilag ez volt az egyetlen olyan ingatlanpiaci szegmens, ahol a piaci szereplőknek az ebben az időszakban megszokotthoz képest egyáltalán nem csökkent a profitjuk (átlagosan és összességében vizsgálva az ingatlanforgalmazókat és -fejlesztőket).
Báthory Balázs úgy látja, hogy hirtelen túltelítettségről nem lehet beszélni, és a közeljövőben ez nem is várható. A raktárpiac folyamatosan, stabilan fejlődik, az új első osztályú létesítményeknél szinte nincs árkülönbség, a fejlesztők és a bérlők is tisztában vannak az unión belüli árakkal. Egy új szereplő megjelenésekor azonban az új cég esetleg alákínálhat a többinek, hogy felmutasson valamilyen megkülönböztető jegyet, de ez sem nagyon jellemző a raktár-logisztikai piacon. A preferencia-sorrendben egyébként sem az ár van az élen, hanem a közlekedési lehetőségek, illetve az ezt követő helyen az infrastrukturális adottságok.
Tapasztalata szerint a használt, régi (25-30 éve épült) raktáraknál fordulhat elő az, hogy élesebb az árverseny, és a bérlő esetleg jobban diktálhat arra hivatkozva, hogy nem olyan korszerűek a feltételek, például kicsi a belmagasság, rosszul megközelíthető az objektum, vagy nincs elegendő rugalmasan változtatható terület. Több olyan hazai és külföldi cég is van ugyanakkor, amelyik a köztes méretű (500-800 m2) raktárakat keresi, mert átmenetileg csak ekkora területre van szüksége, és később akar nagyobba költözni.
A piac egészét tekintve öszszességében tehát nem rosszak a kilátások. Az ingatlanfejlesztők azonban már most figyelmeztetnek, hogy egy év múlva - ha a fejlesztési munkák a várakozások szerint haladnak - akár visszájára is fordulhat a helyzet (de legalábbis a verseny igen kiélezetté válhat az egyes szereplők között). Az ingatlanforgalmazók és -fejlesztők 2004 első negyedévében átlagosan 4-5 százalékos árnövekedést tapasztaltak, míg a következő 12 hónapban reálisan további 4-6 százalékos négyzetméterár-növekedésre számítanak.
A GKI és a Wallis tavasszal készített felmérése szerint a következő 12 hónap legfontosabb tendenciája - a vállalati válaszok alapján - hogy a piac forgalma továbbra is alacsony marad. Míg a bérleti piacon az üzemcsarnokok kínálatának bővülése kissé meghaladja majd a keresletét, a raktárak tulajdonának piacán némi többletkereslet jelentkezhet majd. Ebben a szegmensben a következő 12 hónap folyamán várhatóan 9 százalékkal drágul majd a tulajdon, és hozzávetőlegesen 7 százalékkal a bérleti díj.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.