Európai energiaellátás-biztonsági központ létesítését javasolta brüsszeli tárgyalásai során Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter az Európai Unió energetikai biztosának, Andris Piebalsnak. A központ helyéül a gázellátással kapcsolatos érintettsége folytán Magyarországot ajánlotta – tájékoztatta lapunkat a miniszter szóvivője, Ábrahám Gergely. A központ létesítése azért szükséges a miniszter szerint, mert a energiaellátás szakmai kezelése mellett szükség van az ügy politikai szintű menedzselésére is. Az energetikai biztos nyitott volt a javaslatra, a kérdésben további tárgyalások várhatók.
Ugyanez igaz Kóka János azon gyakorlati javaslataira is, amelyeket korábban Magyarországon már ismertetett. Ezek egyrészt új európai szénhidrogén-vezetékek építésére vonatkoznak, kiemelten egy olyan csőre, amelyen cseppfolyós földgáz szállítható az orosz gázellátási zavaroknak kitett országokba. Szóba került a stratégiai gáztárolók építése is, ezekhez a miniszter uniós támogatást szeretne igénybe venni.
Pénteken lesz Magyarországon az a kibővített visegrádi találkozó, amelyen a négy ország mellett várhatóan Ausztria, Szlovénia, Horvátország és Románia energiaügyi vezetése is képviselteti magát. A cél a regionális ellátásbiztonság érdekében való egységes fellépés az EU-ban. Magyarországra továbbra is 20-25 százalékkal kevesebb gáz érkezik, mint amennyit rendelt. A szóvivőnek nincs arról tudomása, hogy a csökkentett szállításért már nem az exportőr Gazprom, hanem a tranzitőr Ukrajna lenne a felelős. (Mindazonáltal ezen értesülésünket gázipari körökben alátámasztották.)
Az ország gázigénye kedden 89 millió köbméter volt, tegnapra délelőtti előrejelzés szerint 87-89 millió köbmétert vártak a Földgázellátó Rt. szakemberei az időjárás enyhülése miatt. (A tartalékok felhasználása nélkül a napi kapacitás 87,5 millió köbméter.) Jogilag és műszakilag továbbra is kész arra a három nagy hazai erőmű, hogy gázról olajtüzelésre állítsák át, de Ábrahám Gergely szerint lehet, hogy erre nem lesz szükség. (VG)
Az Európai Bizottság tegnap úgy határozott, hogy nem emel kifogást a Vértesi Erőmű Rt. számára 2005-re és 2006-ra nyújtandó 67,6 millió eurós kormányzati támogatás ellen, amely szervesen illeszkedik a magyar szénipar szerkezetátalakítási programjába. A bizottság állásfoglalása szerint a szénre vonatkozó kötelező átvételi ár, amelyet Magyarország az MVM Rt. az állami tulajdonú energetikai vállalat számára megállapított, olyan állami támogatásnak minősül, amely összeegyeztethető a közös piaccal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.