BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Hivatalos: Ukrajna tanoncának áll az EU az oroszok elleni háborúzás szakmában

Az Európai Unió Ukrajnával közösen indítja el a BraveTech EU kezdeményezést, amely az ukrán harctéri innovációk erejére építve gyorsítja fel az európai védelmi technológiák fejlesztését. A stratégiai partnerség célja a közös ipari ökoszisztéma megerősítése, különös tekintettel a kkv-k és a startupok szerepére. Az ukrajnai harctereken kipróbált innovációkra épít a program.

Az Európai Bizottság és Ukrajna új szintre emeli a védelmi együttműködést: a BraveTech EU kezdeményezés nem csupán technológiai partnerség, hanem stratégiai befektetés az európai biztonságba. Az Ukrajna harcterein kipróbált innovációkra építve a program célja, hogy közösen erősítse meg az Európai Unió és Ukrajna védelmi képességeit, miközben mélyíti a két fél ipari integrációját. Aki még nem hallotta a hackhathon szót: az is lesz.

FRANCE-UKRAINE-SUPPORT-DEMO-PARIS ukrajna
Ukrajna ismét segítséget kap az Európai Uniótól / Fotó: Hans Lucas via AFP

A bejelentés időzítése sem véletlen: a római Ukrajna-helyreállítási konferencián hangzott el, erőteljes politikai üzenetként. A BraveTech EU az ukrán BRAVE1 platformot kapcsolja össze az uniós Európai Védelmi Alappal (EDF) és a védelmi innovációs programmal (EUDIS), hogy közös hackathonokkal, gyorstesztelésekkel és startup-mentorációval lendítse fel a kutatást és fejlesztést.

A program fókuszában az ukrán és európai kis- és középvállalkozások, valamint innovatív startupok állnak. Ezek a cégek agilis fejlesztéseken és gyors harctéri teszteléseken keresztül képesek a legmodernebb technológiákat adaptálni – Ukrajna példája szerint 2022 óta 35-szörösére nőtt védelmi gyártási kapacitásuk.

Kijev változtat a Moszkva elleni harcmodoron, az új generációs ukrán drón átalakíthatja az erőviszonyokat

Kijev célja egyre mélyebben támadni orosz célpontokat, megbénítani a mindennapi életet. Ebben az új generációs ukrán drón egyre növekvő hatótávolsága nagy előny. Hátrány viszont, hogy amerikai műholdas segítség nélkül a távolság növekedésével egyre pontatlanabbak a csapások.

A BraveTech EU két szakaszban valósul meg:

  • Az első, 2025 őszén induló „magvető” fázis Ukrajna és az EU védelmi innovátorait kapcsolja össze, közös rendezvényeken és pályázatokon keresztül.
  • A második, „kiterjesztett” szakasz már az új Európai Védelmi Ipari Program (EDIP) keretében bővíti az együttműködést, további forrásokat – köztük az Ukrajna támogatására létrehozott eszközt (USI) – bevonva.

A kezdeményezés kezdeti finanszírozása akár 50 millió euró lehet, amelyhez az ukrán kormány is ugyanekkora összeggel járul hozzá, így jelentős együttes hatásra lehet számítani. A technológiai fejlesztéseket az EUDIS Üzleti Akcelerátor, valamint a kijevi székhelyű EUDIO – az EU Védelmi Innovációs Hivatala – is támogatni fogja.

Uniós segítséggel erősödik Ukrajna védelme

A BraveTech EU az Európai védelem – felkészültség 2030 című fehér könyv céljait is szolgálja, hozzájárulva a védelmi ipar digitális és technológiai átalakulásához. A szabályozási jó gyakorlatok cseréje, az új technológiák léptékváltása és gyorsított piaci bevezetése nemcsak Ukrajna megerősítését, hanem az európai biztonság hosszú távú fenntartását is segíti.

A közeljövőben várható egy ütemterv is, amely az EU–Ukrajna megerősített védelmi együttműködés kereteit rögzíti majd, új platformokat, innovációs fókuszpontokat és szabályozási ajánlásokat lefektetve, az ukrán tapasztalatokat teljes mértékben integrálva az európai rendszerbe.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.