BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ismét kevesebb földgáz érkezik

A rendkívüli oroszországi hideg miatt az orosz Gazprom szerdán 20-25 százalékkal csökkentette magyarországi gázexportját – jelentette be Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter. A Mol Rt. elrendelte a vele erre szerződött nagyfogyasztóinak, hogy ma reggeltől álljanak át az olaj használatára. Az ország keleti betáplálási pontján a szokásos napi 29 millió helyett 22 millió köbméter érkezik, a nyugatin 9 millió helyett 8 millió köbméter. Az importból és a kereskedelmi tárolókból együtt még így is napi 96 millió köbméter gáz kivételére van lehetőség, a mostani átlaghőmérséklet mellett azonban csak 70 millióra van szükség. (Az átlaghőmérséklet egyfoknyi hűlése kétmillió köbméter többletigényt jelent.)

Várhatóan csak néhány napra csökken a szállítás, de annak teljes visszaállítása önmagában is eltart néhány napig. A nemzeti olajtársaság vállalati szinten veszi fel a kapcsolatokat a szállítás normális szintre való visszaállítása céljából, a kormány pedig az ellátás hosszabb távú biztonsága érdekében lesz lépéseket. Kóka János a jövő héten tárgyal az EU energiaipari biztosával, egy hónapon belül pedig Moszkvában a Gazprom vezetésével vitatja meg a szállítás kérdését. Egyúttal előkészítik Viktor Hrisztyenko orosz ipari és energiaügyi miniszterrel történő találkozóját is. Tegnap meghívta Szlovénia, Horvátország és a visegrádi országok illetékes vezetőit, hogy alakítsák ki közös álláspontjukat az ügyben, és ismertessék azt az uniós energetikai biztossal. Javaslatuk négy témakört érint: az energiafelhasználás hatékonyságának javítását, európai stratégiai tárolók építését és összekötését, a gázbetáplálási pontok számának növelését és hosszú távú innovációs együttműködés kialakítását arra az időre, amikor a hozzáférhető szénhidrogén mennyisége csökken, ára számottevően nő. Kérdésünkre elmondta: a lengyel miniszterelnököt kedden felkérte az együttműködésre. A Lengyelországban építendő LNG-terminál is eszköze lehet a magyarországi gázellátás diverzifikálásának, de csak egy a számos megoldás közül. (BHL)

A liberalizált hazai gázpiac meghatározó szereplője, a türkmén gázt importáló EMFESZ Kft. sem tudta magát függetleníteni az oroszországi eseményektől – válaszolt lapunknak Góczi István ügyvezető igazgató. A kompresszorok maximális teljesítménnyel dolgoznak, szállítója, a Roszukrenergo pedig ukrajnai tárolóiból táplálja be az exportvezetékbe az ott tartalékolt gázt. Ez azonban ugyanazon a csövön érkezik, amelyen a Gazprom csökkentette a nyomást. A mostanihoz hasonló esetek elkerülésére az EMFESZ kész egy olyan vezetéket építeni, amely az ukrajnai tárolókból a Gazprom-csövek kihagyásával közvetlenül hozna gázt Magyarországra.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.