Magyarország az Európai Unió segítségét kéri a biztonságos energiaellátás megteremtéséhez. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tegnap közölte: ez ügyben írásos javaslatot tesz az EU soros elnökét adó Ausztriának. Az unió szakértői bizottsága először ma vizsgálja meg a kialakult helyzetet. Vezetékek építésével kell elérhetővé tenni a norvég, a földközi-tengeri és a kaukázusi földgázt – mondta a kormányfő, aki szerint 4 milliárd euróért az Adriáról Magyarországon keresztül vezeték épülhetne uniós finanszírozással cseppfolyósított földgáz szállítására. A gázcégeknek erőfeszítéseket kell tenniük a közös beszerzésre, az EU kormányainak pedig az energetikai együttműködés szorosabbra fűzésére.
Magyarország, Csehország, Szlovákia és Lengyelország azt is szorgalmazza majd, hogy az EU támogassa gáztározók építését. Ezt Kóka János gazdasági miniszter mondta a visegrádi államok miniszteri konzultációja után. A négy ország egyenként 1-1 milliárd köbméteres tározó építését tervezi. Magyarország 2010-ig akarja tető alá hozni a létesítményt 150 milliárd forintos költséggel.
A lengyel kormányfő bejelentette: cseppfolyósított földgázterminál építését tervezik. Tárgyalnak norvég és Kaszpi-tengeri földgáz beszerzéséről. „A gázellátás diverzifikálása alapvetően fontos feladat” – hangoztatta Marcinkiewicz.
Tegnap reggelre helyreállt az európai gázellátás. Minden olyan országban a szerződés szerinti szintre nőtt az Ukrajnán át szállított orosz gáz menynyisége, ahol az import csökkenésével néztek szembe az év első két napján.
A Mol tájékoztatása szerint pillanatnyilag mind az ukrajnai, mind az osztrák Baumgartennél (HAG-Hungarian-Austrian Gaspipeline) leágazó vezetéken megfelelő mennyiségben jön Magyarországra a gáz, bár az ukrán szakaszon nyomásingadozás volt érzékelhető.
Mivel az orosz–ukrán gázkapcsolat máig nem rendeződött, a Mol Rt. továbbra is arra kéri a vele erre szerződött harmincnégy vevőjét, hogy földgáz helyett más energiahordozót használjon.
Az EU elsődleges energiaszükséglete negyedét fedezi földgázzal, ennek pedig 24 százalékát orosz forrásból.
A környezetvédelmi megfontolásból háttérbe szorult szén és a sok helyütt balesetveszélyesnek tekintett atomenergia nagyobb arányú felhasználásával lehetne csökkenteni a(z orosz) gáztól való túlzott függőséget. Míg az elmúlt napokban elsősorban az új gázforrások szerzése, gázszállítási útvonalak létesítése, a tárolókapacitások és a saját termelés növelése került előtérbe az érintett országok ellátásbiztonsága növelése kapcsán, kedden Németországban az atomerőművek már elrendelt bezárásának újragondolását javasolta Michael Glos gazdasági miniszter a WDR rádiónak adott nyilatkozatában. Mellesleg a gázfelhasználásban egyébként is több lábon álló Franciaország évtizedek óta európai atomerőmű-hatalomnak is számít. Az is a más megoldások keresése mellett szól, hogy több szakértő a gáz tartós drágulását jósolja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.