Felpuhult az egészségügyi miniszter kórhászösszevonási- és megszüntetési javaslata: az eddig szóban forgó öt helyett csak három kórházat zárnak be. 12 olyan kórház lesz, ahol megszűnik a gyógyítás, és csak idősek és krónikus betegek ápolását végzik majd. A Fidesz válságtanácskozást hívott össze.
Molnár Lajos egészségügyi miniszter hivatalosan is bejelentette a kórházi ágyszámok átalakításáról szóló javaslatot. A korábbi hírekkel ellentétben csak három kórházat zárnak be, mindegyiket Budapesten. (Csütörtök reggel még úgy volt, hogy öt kórházat szüntetnek meg.)
A csütörtöki döntés értelmében lakat kerül az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetre, a svágbhegyi gyermekkórházra és a Schöpf-Merei kórházra is. A kecskeméti repülőkórház és a borsodi dialízis center a helyi megyei kórház hasznosítja majd. 12 olyan kórház lesz, ahol megszűnik a gyógyítás, és csak idősek és krónikus betegek ápolását végzik majd. A kórházi ágyak száma 80 125-ről 71 324-re csökken, az aktív ágyak száma 16 000-rel csökken, a krónikusoké 7 500-zal nő.
Az átalakítás költségeit a minisztérium 20 milliárd forintra becsüli, ezt a központi költségvetés állja.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Molnár Lajos egészségügyi miniszter végrehajtotta a halálos ítéletet a kórházakon - mondta a KDNP országgyűlési frakciójának vezetője csütörtökön Budapesten. Semjén Zsolt - a Soltész Miklós országgyűlési képviselővel közös sajtótájékoztatóján - azt mondta: számos kórházat szüntet meg a Gyurcsány-kormány, és számos helyen megszűnik az aktív gyógyító tevékenység is.
Amit a kormány művel, az elfogadhatatlan - jelentette ki Semjén Zsolt, majd hozzátette: felszólítják Gyurcsány Ferencet és Molnár Lajost, hogy ne üzleti szempontjaikat, hanem a betegek érdekeit tartsák szem előtt. Soltész Miklós a megszűnő intézmények között említette a borsodi FMC dialíziscentert, a budapesti Schöpf-Merei Ágost Kórház és Anyavédelmi Központot, a budapesti Svábhegyi Állami Gyermekgyógyintézetet, a Kecskeméti Repülőkórházat, valamint az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetet.
"Nem valószínű, hogy ezekből bármelyiket is ki fogják venni" a bezárandó intézmények listájából - fűzte hozzá az ellenzéki politikus, aki szólt azokról a változásokról is, amit az intézményekben az aktív gyógyítás megszűnése okoz. A politikus az e körbe sorolt intézmények között említette - egyebek mellett - a Budai Gyermekkórházat, a budapesti Szent Rókus Kórházat, Harkányban a Zsigmondy Vilmos Gyógyfürdő-kórházat, a miskolci Szent Ferenc Kórházat, illetve a soproni Állami Szanatóriumot. Úgy vélte, nem várható, hogy az utolsó pillanatban változás lehet e listában.
Soltész Miklós elmondta: a fővárosban számos szülészeti és nőgyógyászati osztály is megszűnik. A tervek szerint megszűnő nőgyógyászatokon közel 8 ezer gyermek született a múlt évben. E nőgyógyászati osztályok megszűnése esetén az eddiginél is nagyobb lesz a zsúfoltság, a szülő nők még rosszabb körülmények közé kerülnek - tette hozzá. Az egészségügyben várhatóan 1500 orvost és mintegy négyezer szakdolgozót bocsátanak el, akikkel a kormány nem törődik - mondta a politikus. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a kormány korlátozza az emberek szabad orvosválasztásának jogát.
Ha a beteg nem a kijelölt intézménybe megy, akkor ellátási díjának harminc százalékát, akár százezer forintot is ki kell fizetnie - mondta.
Semjén Zsolt emlékeztetett Molnár Lajosnak arra a korábban többször hangoztatott kijelentésére, hogy az emberek gondoskodjanak magukról. Úgy vélte, sok százezer nyugdíjas van, akiktől az előző rendszerben bérük egy részt elvették, hogy cserébe egészségügyi ellátást kapjanak, ingyen. Álláspontja szerint ezektől az idős emberektől nem lehet elvárni az öngondoskodást.
Mint mondta, e problémával szembe kell nézni számos volt szocialista országban, amely ma EU-tag. Ezért a KDNP e nehézségre az EU-n belül is fel kívánja hívni a figyelmet - mondta a politikus. (Index - MTI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.