BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az Apple forradalmasíthatja a kiterjesztett valóságot: a nagy bukás után jöhet a felívelés

Az Apple a következő három évben újabb lendületet adhat XR-termékvonalának: 2025-ben érkezik a csipfrissített Vision Pro, majd 2027-ben bemutatkozhat az olcsóbb és könnyebb Vision Air, valamint az első Apple-okosszemüveg. 2028-ra pedig egy teljesen új generációs Apple Vision Pro és valódi AR-szemüveg is kilátásban van.

Az Apple az elkövetkező három évben újabb lendületet adhat a kiterjesztett valóság (XR) projektjeinek, legalábbis ha hihetünk Ming-Chi Kuo, ismert ellátásilánc-elemző legfrissebb jelentésének. Bár Kuo jóslatai nem mindig pontosak, rendszeresen elsőként szivárogtat ki belső beszállítói információkat a cupertinói cégről. Kuo szerint az Apple 2025 második felében dobja piacra a frissített Apple Vision Pro modellt, mely már az új M5 processzort kapja meg. Az új verzió hardveresen szinte semmit nem változik, az egyetlen érdemi újdonság a csipcsere lesz, de már ez is nagy ugrásnak fog számítani a megbukott alapmodellhez képest.

Az Apple Vision új forradalmat indíthat: a nagy bukás után jöhet a felívelés
Az Apple Vision új forradalmat indíthat: a nagy bukás után jöhet a felívelés / Fotó: AFP

Jelenleg az első generációs Vision Pro az M2 csipet használja, amely már a megjelenésekor elavultnak számított: mire piacra került, az Apple már M3-as Maceket forgalmazott, sőt az M4-es iPad Pro is kijött nem sokkal később. Az M5 csipet még nem jelentették be, de az M4 a CPU-teljesítmény terén 50 százalékkal, a GPU-nál pedig négyszeres erővel múlja felül az M2-t – ennek alapján az M5 jelentős teljesítménynövekedést hozhat. Bár Bloomberg újságírója, Mark Gurman is megerősítette az M5-tel szerelt Vision Pro tervét, ő úgy tudja, hogy az Apple egy könnyebb, olcsóbb kivitelű újratervezésen dolgozik – ezzel ellentétben Kuo szerint csak a csip cserélődik.

Apple Vision Air: könnyebb, jobb, megfizethetőbb

Kuo beszámolója szerint 2027 második felében érkezhet az Apple olcsóbb és könnyebb XR-headsetje, amelyet Vision Air néven emlegetnek, és már egy jó ideje rebesgetik, hogy a Vision Pro bukása után ez lesz a megoldás. Ez a modell több mint 40 százalékkal könnyebb lesz a jelenlegi Vision Prónál, és „jóval kedvezőbb áron” kerülhet piacra. A költségcsökkentést és súlycsökkenést a következők révén érnék el:

  • A sorozatú csip (az iPhone 19 Próban is megjelenő),
  • kevesebb szenzor,
  • műanyag borítás az üveg helyett,
  • magnéziumház az alumínium helyett.

Gurman szerint az Air modellből hiányozhat az EyeSight kijelző is, ami a Vision Pro egyik különleges funkciója: virtuálisan megjeleníti a felhasználó szemeit a külvilág számára.

Ez lenne álmaink okosszemüvege?

A jelentés szerint 2027-ben az Apple egy okosszemüveget is piacra dobna, amely a Ray-Ban Meta szemüvegeinek közvetlen versenytársa lenne. Ez a modell:

  • kamerákat, mikrofonokat, hangszórókat tartalmazna,
  • lehetővé tenné a telefonhívásokat, zenehallgatást, navigációt és valós idejű fordítást,
  • az új, Visual Intelligence nevű Apple MI-alapú rendszer működtetné,
  • egy S sorozatú csipre épülne (mint az Apple Watchban).

Míg Gurman szerint akár 2026-ra is elkészülhet, Kuo beszállítói adatai alapján a tömeggyártás csak 2027 közepén indul. A beszállítók 3–5 millió darabra számítanak az első évben – ez jelentős mennyiség a kategóriában.

Kuo úgy véli, 2028 végén jöhet az áttörés: egy teljesen új generációs Vision Pro, ami már nemcsak új csipet, de teljesen új, könnyebb kialakítást kap, és olcsóbb is lesz, mint a jelenlegi verzió. Ez a modell is M szériás csippel működne, de már sokkal inkább fogyasztóbarát dizájnt célozna. Ugyanebben az évben érkezhet az első valódi AR-szemüveg, mely már nem headsetként, hanem hagyományos szemüveg formában működne, miközben képes lenne virtuális objektumokat és felületeket megjeleníteni a valós világban. Ez a modell 

  • LCoS kijelzőt (LCD-mikrodiszpléj) és waveguide technológiát használna,
  • olyan felhasználási élményt célozna, mint a HoloLens, Magic Leap, Snap Spectacles,
  • hasonló technológiát alkalmazna, mint amit a Meta is a saját AR-szemüvegébe szán 2027-re.

Az Apple egy titkos fejlesztőrészlege párhuzamosan dolgozik egy mikroLED-es változaton is, amely még jobb képminőséget, alacsonyabb fogyasztást és kisebb méretet ígérne, de a tömeggyártása még nincs megoldva.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.