BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Lebukott a pancsolt olaj: olívának hazudták, napraforgó volt – országos ellenőrzés jön

A fogyasztók egészségének védelme és az élelmiszer-hamisítás visszaszorítása érdekében, valamint a közelmúlt negatív tapasztalatai miatt országos ellenőrzést indít az NKFH. Az ellenőrzés fókuszában a Vesuvio márkanév alatt forgalmazott extraszűz olívaolajként jelölt termékek állnak.

Közérdekű bejelentés alapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) járőreinek közreműködésével teljes körű hatósági ellenőrzést hajtott végre a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) egy XIX. kerületi kis- és nagykereskedelmi egységben, ahol pancsolt olajat találtak – derült ki a hatóság közleményéből.

olaj nkfh
Lebukott a pancsolt olaj: olívának hazudták, napraforgó volt / Fotó: NKFH

Az ellenőrzött létesítmény rendezetlen, elhanyagolt állapotú, az üzlet belső és külső környezete higiéniai és karbantartási szempontból egyaránt kifogásolható volt, emellett jelöletlen termékeket – köztük olívaolajokat – találtak az NKFH munkatársai.

A laboratóriumi vizsgálatok alapján az extraszűz olívaolajként árusított termékek zsírsavösszetétele a napraforgóolajra volt jellemző,

azaz a termékek részben vagy egyáltalán nem tartalmaztak olívaolajat, ezáltal azok megtévesztő megnevezéssel kerültek forgalomba. Az ilyen módon forgalmazott termékek hamisítványnak minősülnek.

A feltárt szabálytalanságok miatt a hatóság a termékek státuszának tisztázásáig elrendelte a Vesuvio márkanév alatt forgalmazott, olívaolajként megjelölt termékek zárolását, különösen azokra a tételekre, amelyek

  • nem tartalmaznak magyar nyelvű jelölést,
  • nem nyomon követhetők,
  • hiányzik róluk a gyártó vagy forgalmazó megnevezése.

Az olaj még megtalálható a boltok polcán

Mivel az érintett termékek országosan jelen vannak piacokon, kis- és nagykereskedelmi egységekben, az NKFH a kormányhivatalok élelmiszerlánc-felügyeleti főosztályainak bevonásával kiemelt ellenőrzéseket rendelt el minden ilyen megnevezésű termékre.

Az NKFH megteszi a szükséges intézkedéseket, ugyanakkor felhívja a fogyasztók figyelmét, hogy tekintettel a jogsértés súlyára,

ne vásárolják meg a Vesuvio márkanév alatt forgalmazott és a közösségi médiában is hirdetett extraszűz olívaolaj megnevezésű termékeket

– különösen azokat, amelyeken nem szerepel gyártó/forgalmazó, illetve magyar nyelvű jelölés sem. Ha már rendelkeznek a megnevezett termékekkel, ne fogyasszák el azokat, és lehetőség szerint vigyék vissza a vásárlás helyére.

A hatóság a fogyasztók biztonsága érdekében továbbra is kiemelt figyelmet fordít az élelmiszerek eredetére és minőségére, és a jövőben is rendszeres utóellenőrzéseket végez, hogy a hasonló jogsértéseket kiszűrje.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.