BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az Európai Unió meghívta Brüsszelbe Kínát, de Kaja Kallas nem finomkodott Vang Ji külügyminiszterrel: "Felszólítom, hogy ezeket hagyják abba"

A politikusok megvitatták a kétoldalú kérdéseket, valamint a tágabb geopolitikai helyzetet. A főképviselő megerősítette az EU elkötelezettségét a Kínával való konstruktív együttműködés iránt a globális kihívások kezelése érdekében.

A kereskedelemmel kapcsolatban a főképviselő hangsúlyozta annak fontosságát, hogy konkrét megoldásokat találjanak a gazdasági kapcsolatok egyensúlyának helyreállítására, az egyenlő versenyfeltételek megteremtésére és a piaci hozzáférés kölcsönös javítására.

Kaja Kallas, Európai Unió
orosz-ukrán háború, izraeli háború
Hormuzi-szoros
Kaja Kallas, az unió diplomáciai főképviselője: megerősítette az együttműködést Kínával / Fotó: Frederick Florin /AFP

Felszólította Kínát arra is, hogy vessen véget torzító gyakorlatainak, beleértve a ritkaföldfémek exportjára vonatkozó korlátozásokat is, amelyek jelentős kockázatot jelentenek az európai vállalatokra nézve, és veszélyeztetik a globális ellátási láncok megbízhatóságát.

Ukrajnával kapcsolatban a főképviselő kiemelte, hogy a kínai vállalatok oroszországi illegális háborúhoz nyújtott támogatása komoly veszélyt jelent az európai biztonságra. Felszólította Kínát, hogy azonnal szüntesse meg az oroszok támogatását, és segítse elő  a tűzszünetet, valamint az Egyesült Nemzetek Alapokmányának teljes tiszteletben tartásán alapuló, igazságos és tartós békét Ukrajnában.

A Közel-Kelet is szóba jött

Megvitatták a Közel-Kelet helyzetét, és üdvözölték az Izrael és Irán közötti deeszkalációt. A főképviselő elmondta, hogy sürgette Iránt, hogy azonnal kezdje újra a tárgyalásokat nukleáris programjáról, és hogy Európa készen áll a tárgyalások elősegítésére. Kaja Kallas ismételten hangsúlyozta a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség fontos szerepét Irán nukleáris tevékenységeinek ellenőrzésében. Hangsúlyozta továbbá, hogy sürgősen szükség van azonnali tűzszünetre Gázában, a túszok szabadon bocsátására, valamint a rászorulók számára teljes körű és akadálytalan humanitárius hozzáférésre.

Tajvannal kapcsolatban a főképviselő megerősítette az EU elkötelezettségét az „egy Kína” politikája iránt, 

ugyanakkor ellenezte a status quo megváltoztatására irányuló minden egyoldalú kísérletet, beleértve az erőszakot vagy a kényszert is. Kallas aggodalmát fejezte ki a kínai emberi jogi helyzettel, valamint a Kínából érkező hibrid fenyegetésekkel kapcsolatban. A két fél várakozással tekint a következő találkozásra és a közös érdeklődésre számot tartó kérdésekről szóló eszmecserék folytatására.

Kallas sokszor mond durvákat

Szijjártó Péter nem hitt a fülének: Kaja Kallas úgy beszélt a kárpátaljai magyarokról Brüsszelben, ahogy még senki nem mert. „Ez a karrierem egyik legdurvább mondata.” A külgazdasági és külügyminiszter szerint ez is azt bizonyítja, hogy Ukrajnát nem szabad bevenni az Európai Unióba. 
A tárcavezető szerint Ukrajnában a magyar nemzeti közösség jogait továbbra is lábbal tiporják, az ukránok ugyanis hülyének nézik a magyar vezetést, és tíz éve azért nem adják vissza a magyar nemzeti közösség jogait, mert azt gondolják, hogy az EU-tagországok meg Brüsszel úgyis elég nagy nyomást fognak kifejteni Magyarországra a tiltakozó álláspont feladása érdekében.

Szijjártó Péter elmondta, hogy pályafutása egyik legdurvább mondatát hallotta, mégpedig Kaja Kallastól, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjétől, aki úgy reagált a kárpátaljai magyar közösség ügyében tett felszólalására, hogy

az Európai Unión belül védjük a kisebbségi jogokat, nem azon kívül.

 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.