BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Méregtelenítő gyógyteák: gyógyhatás vagy hashajtás?

Egyre népszerűbbek a különböző méregtelenítő kúrák, az e célra ajánlott gyógyteákból széles a választék, az egyhavi adag ára 2 ezertől akár 21 ezer forintig terjedhet. A Világgazdaság Online annak járt utána, valójában mit várhatunk ezektől a készítményektől.

Méregtelenítőnek nevezett gyógyteák gyógyszertárakban, herbáriákban, és élelmiszerboltokban is kaphatóak. Mint azt Ásványi Tibor, a Naturland Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, a gyógynövényeket hatás szempontjából két csoportra osztják: a pozitív listán szereplők olyan teákhoz is felhasználhatóak, amelyek élelmiszerboltokban kaphatóak. A negatív listába sorolt gyógynövények azonban erős hatásuk miatt nem kerülhetnek a boltokban kapható keverékekbe, ezek kizárólag az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) által végrehajtott ellenőrzés után használhatóak fel.

Az ügyvezető leszögezte: a bármely üzletben beszerezhető gyógyteák hatása a legtöbb esetben nem megfelelő, míg az OGYI által ellenőrzött, gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmények – így a Naturland teái - esetében is biztosított a kívánt hatás. Hozzátette: sajnálatos tény, hogy több esetben nem tüntetnek fel egy gyógynövényt az összetevők között, vagy olyan hatást állítanak egy gyógynövény-teakeverékről, amelyet nem tud kiváltani, mert nem tartalmazza az ehhez szükséges összetevőt.

Gyógynövényt gyűjteni lehet a mezőn kaszálva, illetve ellenőrzött körülmények között is – tette hozzá Szentpéteriné Vanya Gabriella, a Herbária főgyógyszerésze. A szakember szerint attól nem kell tartani, hogy az OGYI által nem ellenőrzött termékek szennyezettek lehetnek, az viszont könnyen előfordulhat, hogy nem érik el a megfelelő hatást.

Hogy mi a különbség a salaktalanító, és az elhízás elleni teák között? Többek között az, hogy míg a salaktalanítók vízhajtót tartalmaznak, az elhízás elleniek hashajtót. Arra a kérdésre, hogy milyen hatást várhatunk a salaktalanító teáktól, a főgyógyszerész úgy válaszolt: a méregtelenítő teában található gyógynövények serkentik az emésztést, és a salakanyagok gyorsabb kiürülését. Szedésük egy-két hónapig javasolt, míg a hashajtót is tartalmazó elhízás elleni teákat legfeljebb két hétig tanácsos alkalmazni. A szakértő hozzátette: a méregtelenítés nem új találmány, az évezredek óta alkalmazott tavaszi böjtölés célja is a télen felgyülemlett zsírtartalékok lebontása.

A gyógyteák megfelelő étkezés mellett segíthetnek ebben, de „csodát” nem érdemes várni tőlük. A gyógyszerész szerint salaktalanításra leginkább a tarackbúzagyökér, a bodzavirág, a kömény, és a koriander használható. Szentpéteriné úgy vélte, ha elkerüljük a hashajtó hatású kutyabengegyökér, és szenna alkalmazását, akár házilag is biztonságos méregtelenítő keveréket állíthatunk össze a drogériákba kapható füvekből.

A Naturland, és a Herbária tea-keverékei négyszáz és ötszáz forintos áron kaphatóak, de egy egyhónapos salaktalanító kúra akár 21 ezer forintban is kerülhet, ha valaki a Colonix Béltisztító programot választja. Pék Balázs, a forgalmazó Dr Natura Europe munkatársa elmondta: a magas árat az indokolja, hogy „termékeiket kizárólag első osztályú, természetes alapanyagú összetevőkből készítik, amelyekbe negyven alaposan tanulmányozott, genetikailag módosított növényektől mentes gyógyfű is beletartozik.” Pék szerint „az olcsóbb, kevésbé hatékony, kérdéses és alacsony minőségű összetevőkből készített termékből nagy a választék”, ezek gyártói azonban a Dr Naturaval ellentétben nem vállalnak hatvan napos feltétel nélküli pénzvisszafizetési garanciát, ha a vásárló elégedetlen a Colonixszal.

A táplálkozási szakértők véleménye megosztott a méregtelenítés kérdésében. Henter Izabella, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének főtitkára szerint az ünnepek utáni „nagytakarítással” jót teszünk a szervezetünknek, a gyógyteák az emésztéssel járó természetes méregtelenítést segíthetik. Ugyanakkor fontos, hogy ne kapkodva, ötletszerűen vágjunk bele. A dietetikus szerint évente egy-két méregtelenítő kúra javasolt, az egyes kúrák jelenthetnek heti egy-két zöldségnapot, vagy akár szigorú, több hetes, pihenéssel, és szaunával egybekötött kezelést a hegyekben.

Fontos azonban, hogy ha valaki három napnál hosszabb léböjtkúrát tervez, erről konzultáljon orvosával, és ha gyógyteát vásárol, részesítse előnyben a megbízható márkákat, és a bevált recepteket. A méregtelenítő kúrát kiegészítendő, a  jó közérzethez a dietetikus naponta 30-60 perc mozgást, két liter folyadékot, öt alkalommal zöldséget, gyümölcsöt, valamint teljes őrlésű gabona ételeket, hetente kétszer pedig halat, és tojást javasol.

Szigorúbban nyilatkozik a kérdésról Halmy László, a Magyar Elhízástudományi Társaság elnöke, aki szerint számos „kókler” él vissza a méregtelenítés kifejezéssel. Orvosi szemmel nézve a méregtelenítés az a folyamat, amelynek során a szervezet a lebontott anyagokat vízoldékony formába hozza, majd kiüríti. Ez a mechanizmus az egészséges embereknél ütemesen zajlik. A gond az – vélte a professzor – hogy sokan tévesen azt állítják: a hashajtó tartalmú gyógyteákkal a mérgek távozását segítik elő. Emellett a méregtelenítőket előszeretettel használják fogyókúrához is.

Az igazság az, hogy bár a hashajtókat tartalmazó készítmények szedése testsúlycsökkenést eredményez, ez nem tekinthető valódi fogyásnak, hiszen nem a zsírtartalékok csökkentek, hanem víz ürül ki a testből. Valódi fogyás csak akkor érhető el, ha a bevitt táplálék kalóriamennyisége kisebb, mint az elégetett mennyiség.

Egyes gyógynövények pozitív hatását évszázados tapasztalat igazolja, placebo-kontrollált vizsgálatukra azonban eddig nem került sor, hatásuk orvosi értelemben tehát nem igazolt. A gyógyteák fogyasztásával kapcsolatban fontos az óvatosság, hiszen a javallatoknak nem megfelelő fogyasztás szövődményekhez, és akár halálos betegségekhez is vezethet - tette hozzá Halmy.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.