A ranglista élén ez alkalommal is a Dedeman áll. A Paval testvérek, Dragoș és Adrian tulajdonában levő, több mint 60 barkácsáruházat működtető bákói székhelyű vállalat tavaly több mint 13 ezer embert foglalkoztatott, s közel 12,30 milliárd lej árbevétel mellett 1,63 milliárd lej bruttó nyereséget ért el – írja a Maszol.
A második helyre az Altex Románia került. A Dan Ostahie által alapított cég két, elektronikai, elektrotechnikai és informatikai termékeket forgalmazó áruházláncot működtet Altex, illetve Media Galaxy márkanévvel. 2024-ben a vállalatnak 3700 dolgozója volt, s 7,67 milliárd lej árbevétel mellett 380,32 millió lej bruttó profitot termelt.
A dobogó legalsó fokát a Fildas Trading foglalja el, melynek tulajdonosa egy üzletasszony, Anca Vlad. A cég nagykereskedelmi gyógyszerforgalmazással foglalkozik, és a Catena gyógyszertárakat üzemelteti. Tavaly a Fildas Trading 7,55 milliárd lej árbevételt ért el, és közel 600 millió lej bruttó nyereséget termelt.
A negyedik az Oscar Downstream nevű üzemanyag-forgalmazó, majd pedig Teszári Zoltán vállalata következik. A Digi Románia az elmúlt évben 9600 embernek adott munkát, az árbevétele 5,51 milliárd lej, a bruttó nyeresége pedig 904,85 millió lej volt. A Bukaresti Értéktőzsdén jegyzett részvénytársaság kábeltelevíziós, internetes, mobil- és vezetékes telefonos szolgáltatásokat nyújt. A sajtó elől szigorúan elzárkózó
nagyváradi üzletember cége erőteljesen terjeszkedik külföldön, az olasz, a spanyol, a belga és a portugál piacon is jelen van.
A Digi cégcsoport teljes bevételei tavaly 1,924 milliárd eurót, hozzávetőleg 10 milliárd lejt tettek ki.
Teszári Zoltán hosszú ideje a leggazdagabb romániai magyar, s folyamatosan ott van a legvagyonosabb romániai milliárdosok élcsapatában.
A tíz legnagyobb hazai tulajdonban levő cég közé tartozik meg az első számú útépítő, a Spedition UMB, a Tinmar Energy, az Uipath informatikai vállalat, valamint az SA & PE Construct és a Tehnostrade építőipari vállalatok. Ez utóbbi kettő, akárcsak a Spedition UMB, az Umbrarescu család tulajdonában van.
Huszonöt év hosszú idő, ahogyan egy évtized is – kezdte beszédét Varga Mihály pénzügyminiszter, a Figyelő TOP200 gálaest fővédnöke. Tíz évvel ezelőtt ugyanis az alsó bevételi határ 35 milliárd forint volt, ma ugyanez kilencvenmilliárd forint. Reálértékben tehát legalább 50 százalékos növekedés volt szükséges, és az, hogy ez megvalósult, a fejlődést mutatta. Ma a kétszáz legnagyobb árbevételű cég forgalma 78 ezermilliárd forint , míg tíz évvel ezelőtt ez 35 ezermilliárd forintot tett ki. A TOP200-cég árbevételének fele továbbra is a feldolgozóiparból származik, amely a gazdasági kihívások ellenére is mérsékelten növekedni tudott 2023-ban. A kereskedelem – amely az árbevétel minden ötödik forintját adja ebben a körben – majdnem 10 százalékos növekedést produkált.
A legnagyobb ugrást azonban az építőipar érte el: az ágazat árbevétele több mint harmadával gyarapodott, ezzel megelőzve az információs és kommunikációs szektort, mely „csupán” 30 százalék körüli növekedést mutatott fel.
Az új belépők a TOP200 árbevételének 5 százalékát adják együttesen. Nem véletlen a jelenlétük a top ligában, hiszen az építőiparban megduplázták a bevételüket 2023-ra, míg a kereskedelmi cégek csaknem 50 százalékkal növelték. Mindkét területen azért ilyen kiugró a növekmény, mert a piac koncentrálódott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.