BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hétezer milliárd gyűlt össze

Összeállt, melyek a 2007. év magyarországi energiaóriásai: árbevétele alapján a Mol Nyrt. fölényesen tartja első helyét, annak ellenére, hogy közel 300 milliárd forinttal kevesebb volt a bevétele, mint 2006-ban. Mellette még két olajcég szerepel a listán, az OMV és a Shell. Tavaly néhány százalékkal mindkettő növelte az árbevételét, mégis hátrébb kerültek, az osztrák cég az ötödikről a hetedik, az angol–holland társaság a kilencedikről a tizedik helyre. Három kivételtől eltekintve lejjebb léptek a Mol gázüzletágával részben rivalizáló, de inkább azzal párhuzamosan működő vállalkozások is.

A lista harmadik helyéről az ötödikre csúszott a kizárólag a gázimport közvetítésével foglalkozó Panrusgáz Zrt., mert az enyhe tél miatt csökkent az ország gázigénye. Ugyanezen okból kisebb lett egyetlen hazai vevője, az E.On Földgáz Trade Zrt. árbevétele is, amely azonban így is megtartotta a Mol mögött a második helyét, mert a Panrusgáz mellett más is vásárolt, és azt tovább is adta.

A top tizenötbe bekerült három gázszolgáltató háromféleképpen muzsikált, vagyis a piaci környezet közös vonásainál erősebben hatottak árbevételükre az egyedi tényezők. Kiemelendő az Égáz-Dégáz Zrt. , amely 41 százalékos árbevétel-növekedésével a 15. helyről a kilencedikre ugrott. A másik nagyot ugró az MVM Zrt. volt. A villamos ipari csoport az előző évihez képest közel a háromszorosára növelte az árbevételét, ezzel a lista hetedik helyéről a harmadikra jött fel. Így azután hiába növelte több mint 80 milliárd forinttal az árbevételét az E.On Hungária Zrt., továbbra is negyedik.

Nagyon eltérő módon szerepeltek az áramszolgáltatók is. Az Elmű Nyrt. feljebb lépett, viszont a Démász csoport és az Émász Nyrt. és a Paksi Atomerőmű Zrt. is hátrébb lépett.

A top 15 összesített árbevétele 6715 milliárd forintról 7030 milliárdra nőtt. Fontos hangsúlyozni, hogy az árbevétel alapján való összehasonlítás a megmozgatott pénzek nagyságát és az adott társaság piaci súlyát mutatja – éppen ezt hivatott szemléltetni a táblázatunk is –, de nem alkalmas a cégek tevékenységének minősítésére. Az árbevételek takarhatnak nem valós pénzmozgásokat (Elmű), szabályozási okokból veszteséges gazdálkodást (E.On Föld-gáz Trade), viszonylag kockázatmentes (Panrusgáz, Paksi Atomerőmű) és sok rizikóval járó (EMFESZ) tevékenységet, sőt, politikai okokból is befolyásolt (MVM Zrt.) működést is. Megtudjuk viszont, hogy a Molnál keletkezik a legjobb tizenöt együttes árbevételének 37, öt német tulajdonú cégnél a 27 százaléka (pontosabban mintegy 30, idevéve a német–magyar–orosz Panrusgázra jutó közel hét százalék arányos részét), a két hazai állami vállalatra együtt pedig a 11 százaléka. Van azután két francia, egy (részben) orosz, egy osztrák, egy olasz és egy ukrán ellenőrzésű társaság is a hazai óriások között. VG

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.