Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke vasárnap délután találkozik Donald Trump amerikai elnökkel, hogy megkössék az európai kereskedelmi megállapodást, amely valószínűleg 15 százalékos alapvámot vezet be a legtöbb uniós árura, egyúttal véget vetne az uniós vállalatok hónapokig tartó bizonytalanságának – írja a Reuters.
A nyugat-skóciai Turnberryben található Trump golfpályáján magyar idő szerint 16.30-kor kezdődő találkozó előtt az amerikai és az uniós delegáció tárgyalt a kulcsfontosságú ágazatok, például
Jamieson Greer, az Egyesült Államok kereskedelmi képviselője és Howard Lutnick kereskedelmi miniszter szombaton repült Skóciába, Maros Sefcovic, az EU kereskedelmi biztosa pedig vasárnap reggel érkezett meg.
Óvatosan optimisták vagyunk azzal kapcsolatban, hogy létrejön a megállapodás
– mondta a Trump-adminisztráció egy névtelenül nyilatkozó tisztségviselője, de azt is hozzátette, hogy addig nincs vége, amíg valóban nem írják alá a megállapodást.
Az uniós kormányok nagykövetei vasárnap telekonferenciát tartottak az Európai Bizottság tisztviselőivel, hogy megállapodjanak Von der Leyen tárgyalásokon betöltött mozgásteréről. Arra az esetre, ha nem születik megállapodás, és az Egyesült Államok augusztus 1-jétől 30 százalékos vámot vet ki, az EU ellenvámokat készít elő 93 milliárd euró (109 milliárd dollár) értékű amerikai árura.
Az EU diplomatái szerint a megállapodás valószínűleg tartalmazna egy széles körű, 15 százalékos vámot az Egyesült Államokba importált uniós árukra, lemásolva az USA–Japán kereskedelmi megállapodást, valamint 50 százalékos vámot az európai acélra és alumíniumra, amelyekre exportkvóták is bevezethetők lennének.
A Reuters szerint a EU-val kötött megállapodás hatalmas eredmény lenne, tekintve, hogy az USA és az EU messze egymás legnagyobb kereskedelmi partnerei, és a globális kereskedelem egyharmadát teszik ki. Az EU tisztviselői abban reménykednek, hogy a személygépkocsikra is vonatkozna egy 15 százalékos alapvám, amely felváltaná a jelenlegi 27,5 százalékos autóvámot.
A hírügynökség szerint egyesek arra számítanak, hogy a 27 országból álló blokk képes lesz mentességet szerezni a 15 százalékos alapvám alól a repülőgépipar és a szeszes italok számára, bár a bor esetében valószínűleg nem.
Az EU ígéretet tenne arra is, hogy több cseppfolyósított földgázt vásárol az Egyesült Államoktól, ami egy régóta fennálló ajánlat, és fellendítené a beruházásokat az Egyesült Államokban.
Trump viszont azt nyilatkozta az újságíróknak, hogy „nincs sok” mozgástere az acél- és alumíniumimportra kivetett 50 százalékos amerikai vámtarifák ügyében. „Mert ha egyért megteszem – mondta –, akkor mindenkiért meg kell tennem.”
Az Egyesült Államok elnöke, aki néhány napos golfozás és kétoldalú találkozók miatt Skóciában tartózkodott, péntek este érkezésekor újságíróknak azt mondta, hogy Von der Leyen nagyra becsült vezető, és alig várja a vele való találkozást. Azt mondta, 50-50 százalék az esélye annak, hogy keretkereskedelmi megállapodásra jussanak, s azt is hozzátette, hogy Brüsszel „nagyon erősen akar megállapodást kötni”.
Trump azt is nyilatkozta, hogy megállapodás nélkül augusztus 1-jétől 30 százalékra emeli a vámot,
ami az uniós tisztviselők szerint a transzatlanti kereskedelem megszüntetésével járna.
A legtöbb uniós árura kivetett 15 százalékos vám megszüntetné a bizonytalanságot, de sokan Európában rossz eredménynek tartanák az összes ipari termékre vonatkozó, nulla a nulla vámtarifáért megállapodás eredeti európai törekvéséhez képest. Japán példájától tanulva, amely a hét elején 15 százalékos alapvámot kötött az Egyesült Államokkal, az EU tárgyalói a vasárnapi találkozóra való felkészülés során beszéltek japán kollégáikkal.
Trumpnak eddig sikerült megállapodásokat kötnie Nagy-Britanniával, Japánnal, Indonéziával és Vietnámmal, bár kormánya nem teljesítette a „90 nap alatt 90 megállapodás” ígéretét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.