A csoport működési környezete szempontjából fontos, hogy a múlt év utolsó negyedében már növekedési pályára állt a világgazdaság. Bár jelentős régiós eltérések voltak, a kelet-közép-európai térség a gazdasági fellendülés egyértelmű jeleit mutatta a Mol értékelése szerint.
A csoportnak kedvezett, hogy stabil, 70–80 dolláros olajárakkal dolgozhatott. Mégis, mivel a dollárban számolt éves átlagos szénhidrogénár 2009-ben 31 százalékkal volt alacsonyabb, mint 2008-ban, és mivel csökkent a társaság saját termelése is, a kutatás-termelés üzletág nem tudta kellően hasznosítani a forint gyengülését és a bányajáradék csökkenését.
A finomítók kihasználtsága világszerte rossz volt, és a magas készletek sem engedték erősödni a kerozin- és a dízelárakat. Csak a benzin és a nafta kereslete alakult stabilan. A finomítói árrések az év egészében alacsonyak maradtak. A Molnál a százhalombattai, illetve a Slovnaft-féle finomító termelése 5 százalékkal csökkent, kevesebbet termelt az INA is, viszont az olaszországi IES-é 2 százalékkal javult.
„A Mol a nehéz külső feltételek mellett is meg tudta őrizni erős pénzügyi pozícióit” – kommentálta a számokat Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató. Mint cége közleményében hangsúlyozza, az INA menedzsmentjogainak megszerzésével a Mol jó alapot teremtett a további növekedéshez is. A működési cash flow beáramlása nettó 412,2 milliárd forint volt a 2008-as 347,2 milliárd után, a beruházások és befektetések miatti nettó pénzkiáramlás viszont 474,8 milliárd után csak 291,7 milliárd forint volt. A soron következő fő feladat a portfólió értékének növelése, a működés harmonizálása és a szinergiák további kihasználása – tette hozzá.
TVK. A Mol leányvállalata, a TVK Nyrt. a válság miatt eddigi legrosszabb üzemi eredményét könyvelte el: a 2008-as 4,6 milliárdot 7,6 milliárdos mínusz követte. Olvasó Árpád vezérigazgató a jelentős veszteség ellenére sikeresnek értékelte az évet közleményében, mondván, a TVK megőrizte készpénztermelő képességét, s mert polimerkapacitása csökkentése nélkül látta el és tartotta meg polimervevőit. Az olefingyártás rossz kapacitáskihasználását részben úgy ellensúlyozta, hogy az utolsó negyedévben szerződött az egyik legnagyobb lengyel vegyipari vállalattal, a Synthosszal. VG
A horvát sajtó a minap a NIS-re hivatkozva azt írta, a társaság szíriai és montenegrói együttműködést ajánlana az INA-nak.
A horvát sajtó a minap a NIS-re hivatkozva azt írta, a társaság szíriai és montenegrói együttműködést ajánlana az INA-nak.-->