BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Franciák a vezetékprojektekben

Az EdF a déli, a GdF Suez pedig az északi gázberuházásban szerez tulajdoni részesedést

Az orosz Gazprom, az olasz Eni és a francia EdF múlt pénteken, Szentpéterváron aláírt memoranduma értelmében a francia energetikai konszern belép a Déli Áramlat részvényesei közé, úgy, hogy ezzel az Eni része csökken, és az üzletet ez év végéig lezárják – mondta Alekszej Miller, a Gaz-prom vezérigazgatója. Az üzemeltetési társaságot a Gazprom és az Eni hozta létre paritásos alapon. Miller elmondta: a Gazprom részének csökkenése nincs napirenden. Korábban arról volt szó, hogy az EdF 10 százalékban lesz résztulajdonos, de áprilisban azt közölték, hogy mindkét alapító 10-10 százalékot ad át a francia konszernnek.

A memorandum szabályozza a Déli Áramlat tenger alatt haladó részének építését is. A projektben való részesedés lehetővé teszi az EdF-nek – amely a világon a legtöbb elektromos energiát termeli atomerőművekkel –, hogy megerősítse globális szerepét a gázpiacon, és nagy lépést jelent a konszern gázbiztosítását célzó stratégiájának a megvalósításában – mutattak rá szakértők.

A Déli Áramlat igazgatótanácsának elnökévé és a cég vezérigazgatójává Marcel Kramert, a holland Gasunie eddigi vezetőjét nevezték ki. Kramer tagja az Északi Áramlat gázvezeték igazgatótanácsának is, abban ugyanis a Gasunie 9 százalékos részesedéssel bír. A Déli Áramlat – amely Magyarországon is áthalad majd – évi 63 milliárd köbméter gázkapacitással, négy csővezetékkel épül, mint ezt a Gazprom illetékese szombaton bejelentette. Korábban évi 31 milliárd köbméterről és két csővezetékről volt szó. A Gazprom június elején közölte, hogy az építkezés 2013-ban kezdődik.

A GdF Suez pedig a szintén a Gazprom vezette Északi Áramlat projektben szerez 9 százalékos részesedést: ez a vezeték a Balti-tenger alatt húzódna egészen Németországig. „Jelentős előrelépést tettünk, és ez a beruházás nagyban hozzájárul majd a megfelelő gázkészletek fenntartásához” – közölte Gérard Mestrallet, a GdF Suez vezérigazgatója.


Homályos árak

A Gazprom vezette gázvezetékprojektek beszállási költségeiről nem szívesen nyilatkoznak az érintettek. A GdF Suez első embere sem volt hajlandó elárulni a hét végén, hogy mennyiért jutottak hozzá a 9 százalékos részesedéshez. Jean Francois Cirelli, a cég alelnöke áprilisban annyit árult el, hogy „az ár nem jelentős, valamivel 10 millió fölött van”, ám azt már nem közölte, hogy euróban vagy dollárban kifejezve. Bloomberg–MTI

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.