BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyors zöldprogramokra van szükségünk

Bőven van tere a megújulóalapú energiatermelés átgondolt növelésének, de az állami szerepvállalás nem nélkülözhető

Olyan programot vázolt fel energiatermelésünk átalakítására az Energiagazdálkodási Tudományos Egyesület tagja, amellyel az uniós kötelezettségvállalásunk szerinti 13 százalékra növelhető energiafelhasználásunkon belül a megújuló források részaránya 2020-ra. Teljesíthető a szén-dioxid-kibocsátás tervezett, 10 százalékos mérséklése, és teljes energiafelhasználásunk egyszázalékos csökkentése is.

Varázsrecept persze nincs: mivel a zöldberuházások megtérülése jelenleg bőven több mint tíz év, e projektek érdektelenek a befektetők számára. Csak az állami támogatás fenntartásával válhatnak vonzóbbá, s ha valamilyen formában fennmarad a megújuló energiahordozó felhasználásával termelt hő vagy áram garantált és ösztönző átvételi rendszere. Szilágyi Zsombor még ennél is tovább megy: szerinte kiemelt állami támogatások, nagyon gyors és koncentrált programok kellenek. Elképzelhető persze olyan magas olaj-, gáz- és áramárszint, amely mellett a zöldenergia hasznosítása támogatás nélkül is jó üzletnek számít, de ezt nem kívánhatjuk.

Javaslatának megfogalmazásánál a minél nagyobb arányú hazai tüzelőanyag-felhasználást is szem előtt tartotta a szakember. Számításai szerint Magyarország éves megújulóenergia-potenciálja 483 petajoule-ra (PJ) tehető. Ebből 2008-as, 1120 PJ-os energiafelhasználásunk 43 százalékát lehetett volna fedezni, de csak közel 6 százaléknyi hasznosult. E 6 százalék növelésére Szilágyi Zsombor elsősorban a nagy beruházásigényű szemétégetésben, illetve a szintén költséges biogáz-hasznosításban lát lehetőséget.

Szemét. Egy hazai lakosra évente közel egy tonna háztartási hulladék jut, fele-fele arányban szilárd, illetve folyékony. Ennek csak a tizedét gyűjtik be és tárolják szétválogatva, holott megfelelő kazánokban a hulladék szerves összetevői elégethetők, s távhő, illetve áram termelésére használhatók. Ám az országnak csak egy ilyen hulladékégetője van. Egy ilyen létesítmény építése nagyjából tízszer annyiba kerül, mint egy azonos kapacitású hulladéklerakóé, vagyis egy-egy építésével számos hulladéklerakó létesítése válna fölöslegessé. Korszerű füstgáztisztító berendezésekkel hatékonyan égethető el szemét a nagy, szilárd tüzelésű erőművekben is.

Biogáz. „Minden olyan anyagból termelhető metán, amelyet a tehén is megenne” – idézi az ismert, szemléletes példát a biogáztermelés környezetvédelmi jellegére Szilágyi Zsombor. Az országban évente 7,5 millió tonna biogáztermelésre alkalmas mezőgazdasági hulladék keletkezik, ebből másfél millió tonnányi hasznosul, a fejlődési lehetőség tehát nyilvánvaló. A kinyert metánból például gázmotoros kiserőműben áram állítható elő, az üzem másik végterméke pedig talajjavításra használható, folyékony anyag.

Fa. Kevésbé derűlátó a fa és az egyéb, égethető mezőgazdasági hulladék kapcsán a szakember. A felsorakoztatott számok alapján hazai fatermelésünk és -felhasználásunk egyensúlyban van, lényegesen nem növelhető a kivágott mennyiség, és azon belül a tűzifa részesedése sem. Mellesleg a pellettüzelésű kazánok drágák, megtérülési idejük tíz év fölötti. A mezőgazdasági hulladékok ipari méretű eltüzelése még kísérleti szakaszban van, és többletfeladatot ad a begyűjtött szerves talajerő pótlása is.

Termálvíz. Magyarország termálvíz-nagyhatalom. 385 településen van természetes meleg vizes vagy gyógyfürdő. Ám vizeink többnyire magas sótartalmúak, a só lerakódik a vizet hasznosító berendezésekre, a csövek falára, eltömíti a szűrők membránjait. A fürdők fenntartása egyre nagyobb teher az önkormányzatoknak, és visszaszorulóban van a termálvíz távhőcélú hasznosítása is. A termelt vizet sokszor tovább kell melegíteni is, ez esetenként sokkal több gázenergiát emészt fel, mint amennyi hőenergia kinyerhető.

Földhő. Jobb a helyzet a föld hőjének a hasznosításával. A mai technika mellett ésszerűnek tűnő potenciálok is nagyok, és a környezeti károk is csak a létesítmények üzemeltetéséhez szükséges áram termelésekor keletkezhetnek. Igaz, hogy ezek a berendezések is drágák, s megint csak belebotlunk a használati meleg vizet előállító eszközök jóval tíz év fölötti megtérülésébe, de a mutató javítható, például hatásfoknövelő célú műszaki fejlesztéssel.

Nap. Részben szintén a magas költségek miatt nem remélhető, hogy látványos ütemben bővüljön a hazai napkollektorok és napelemek száma, de a mostani 300 megawatt körüli összes beépített teljesítmény reálisan 500 megawattra emelhető. A napenergia hasznosítását nehezíti, hogy nagy teljesítményű akkumulátort kell telepíteni hozzá, s hogy a termelt egyenáramot váltóárammá kell alakítani, és felvinni 240 voltos feszültségre.

Víz. Vízenergia-termelési adottságaink nem túl jók, de itt is közel 30 százaléknyi a növelési lehetőség. Kiemelkedő lehetőség lett volna a nagymarosi vízerőmű megépítése, de a kérdést egy ideig nem lehet napirendre venni. A vízerőműveknek árvízvédelmi és folyamszabályozási feladata is van, a villamosenergia-termelés csak járulékos előny.

Szél. A szélenergia munkára fogása jól halad, elsősorban a támogatási rendszernek köszönhetően. A további szélprojektek indításakor azonban figyelembe kell venni, hogy a gazdasági pangás miatt kisebb az áramigény, s hogy a szélkerekek leállása idején beindítandó tartalék kapacitások nem lehetnek nukleáris vagy széntüzelésűek. Végső soron amennyi szélenergia-kapacitás létesül, ugyanannyi gázmotoros vagy gázturbinás egységre is szükség van. 400 megawattnyi kapacitásunk mellett további 300-400 megawattnyi lehet indokolt.

Motorikusok. A motorikus hajtóanyagok legfeljebb 5 százaléknyi bioösszetevőt tartalmazhatnak, máskülönben károsodik a motor, illetve megelőzésként a motort előzőleg át kell alakítani. A 2009-ben 6,7 PJ-nyi megújulóüzemanyag-felhasználásunk a teljes üzemanyagigény 3,2 százaléka volt, tehát van tere a növekedésnek, és az agrárgazdálkodás egyensúlya sem kerül veszélybe. Ugyanakkor a hordónként 80 dollár körüli olajár nem segíti e termékcsoport gyors elterjedését.

A szakember, aki egyébként gázkereskedő, a fentiekkel összhangban lehetőséget lát az ország gázfelhasználásának csökkentésére is, fő eszköznek a fűtés korszerűsítését és az ésszerű takarékoskodást javasolja. VG

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.