BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

E.On: „lefaragtunk az importárból”

„Már eddig is elértünk árengedményt oroszországi gázimportunknál, de az is nagyon fontos, hogy a szükséges mennyiségű gáz mindig rendelkezésre álljon” – válaszolt a Világgazdaságnak Jan Massmann, az importőr E.On Földgáz Trade igazgatósági elnöke

– Az utóbbi időben a sajtóban rendszeres téma, hogy a stratégiai ágazatnak tartott földgáz-nagykereskedelemben az E.Onnak mint magáncégnek nem feltétlenül érdeke, hogy a magyar fogyasztók számára legjobb feltételeket harcolják ki az orosz beszállítónál. Mi erről a véleménye?

– Az E.On a folyamatos tárgyalások során igyekszik kiharcolni a lehető legjobb vásárlási feltételeket. Ezen erőfeszítéseink azonban nem korlátozódnak az árakra, mivel az ellátásbiztonság garantálása, azaz hogy mindenkor a szükséges mennyiség biztonságosan rendelkezésre álljon, legalább ugyanolyan fontos. Ezen célok elérése érdekében az elmúlt években mindent megtettünk, nem is sikertelenül.


– Olcsóbb lett a földgáz, csak nem vettük észre?

– Az elmúlt időszakban a hazai sajtóban számos találgatás jelent meg azzal kapcsolatban, hogy milyen lehetőségeink vannak a gáz beszerzési árának alakítására, s hogy az E.On Földgáz Trade él-e egyáltalán ezekkel a lehetőségekkel. 2011 közepén egyértelmű választ adtunk ezekre a kérdésekre: legnagyobb hazai földgázkereskedőként jelentős árengedményt értünk el beszerzési árainkban. S hogy ez mennyiben ismerhető fel a gáz fogyasztói árában? A válasz összetett, mert a felhasználói árakat a gázbeszerzési költségek mellett más is befolyásolja. A nemzetközi piacokon a földgázt vagy dollárért vagy euróért lehet megvásárolni, emiatt a forint árfolyamának is komoly hatása van a magyar gázpiac végfogyasztói áraira – az elmúlt években jellemzően ez az áremelés irányába hatott. Az ellátás szerves részét képezik a földgáz-infrastruktúra költségei és az energiafogyasztást terhelő adók is, amelyek szintén erősen nőttek az elmúlt években. Ezek a tényezők jelentősen ellentételezték a gázbeszerzési költségek csökkentését.


– Miért nem mondják meg, hogy mennyivel olcsóbban tudják beszerezni a gázt?

– A földgáz-kereskedelem bonyolult üzlet, és a termelővel kötött szerződésünk titoktartásra kötelez bennünket. A Gazprom képviselői rendkívül korrekt tárgyalópartnerek, akik pontosan ismerik a piaci helyzetet, és ennek ismeretében hoznak döntést. Az ellátásbiztonság biztosítása azonban kiemelkedően nagy pénzügyi befektetést igénylő és jelentős kockázatokat rejtő üzlet, ezért az érintettek nagyon körültekintően járnak el minden szerződésmódosításnál. Az elmúlt évben mégis sikerült meggyőznünk őket arról, hogy közös érdekünk az árak csökkentése.


– Hogy sikerült elérniük az árcsökkentést?

– Egyrészt cégünknél kiváló szakemberek dolgoznak, másrészt anyavállalatunk támogatását is magunk mögött tudhatjuk. A németországi E.On nagy tételben, évente Magyarország éves fogyasztásának sokszorosának megfelelő mennyiségű orosz gázt vásárol. Tárgyalási erőnket az is növeli, hogy több mint harmincéves kölcsönös megbecsülésen és bizalmon alapuló együttműködésre tekinthetünk vissza az orosz eladóval. Nem elhanyagolható az sem, hogy sem nekik, sem nekünk nem érdekünk, ha amiatt csökken a földgázfelhasználás, mert nem versenyképesek az áraink. Éppen ellenkezőleg: mindkét fél érdekei azt diktálják, hogy lassítsuk a visszaesést a földgázfogyasztásban, és ragadjunk meg minden lehetőséget arra, hogy a jelenlegi trendet megfordítva ismét növekedési pályára tudjunk kerülni.


– A nyugat-európai gázárakon már komolyan érezhető az azonnali piacokról származó olcsóbb gáz árakra gyakorolt hatása. Magyarországon ez miért nincs így?

– Magyarországon sem más a helyzet, mint Nyugat-Európában, a nyugat-európai azonnali piacok árai már nálunk is érezhetők. Ez ugyanúgy igaz a liberalizált nagykereskedelmi piacra, mint a szabályozott szegmensre és a földgázbeszerzésre is. Szeretném ugyanakkor hangsúlyozni, hogy az azonnali piacok árai felé való orientálódás nem csak előnyökkel jár: ezek az árak jelentősen ingadoznak az aktuális keresleti és kínálati viszonyok függvényében. Fontos tehát a versenyképes árszínvonal, de a stabilitás és az ellátásbiztonság is, mivel a földgáz a nemzetgazdaság működőképessége szempontjából létfontosságú energiahordozó. Úgy gondolom, hogy az E.On az elmúlt években kemény, de konstruktív tárgyalások során jó megoldásokat talált a felmerült problémákra, amelyek visszatükrözik a piacorientált árképzést, és garantálják Magyarország stabil és biztonságos energiaellátását.

Jan Massmann (43)

1990–1995: Gépészmérnöki képzés, Rajna-Vesztfáliai Műszaki Egyetem

1991–1996: Üzleti vezetés, Rajna-Vesztfáliai Műszaki Egyetem

1996: Értékesítési csoportvezető az E.On Ruhrgas AG közép-kelet-európai részlegénél

2002: Az SPP szlovák gázipari társaság igazgatóságának tagja

2005: Az SPP igazgatósági elnöke, felváltva a másik fő részvényes képviselőjével

2007: Az E.On Energie AG nemzetközi divízióvezetője

2009. nov.: Az E.On Hungária Zrt. igazgatóságának tagja

Egyéb pozíciók: Az E.On Földgáz Trade Zrt. igazgatóságának elnöke

1991–1996: Üzleti vezetés, Rajna-Vesztfáliai Műszaki Egyetem

1996: Értékesítési csoportvezető az E.On Ruhrgas AG közép-kelet-európai részlegénél

2002: Az SPP szlovák gázipari társaság igazgatóságának tagja

2005: Az SPP igazgatósági elnöke, felváltva a másik fő részvényes képviselőjével

2007: Az E.On Energie AG nemzetközi divízióvezetője

2009. nov.: Az E.On Hungária Zrt. igazgatóságának tagja

Egyéb pozíciók: Az E.On Földgáz Trade Zrt. igazgatóságának elnöke-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.