BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Fellendült a kínai export, az amerikaiak kihasználták a vámtűzszünetet

Az amerikai importőrök igyekeztek kihasználni az amerikai–kínai vámtűzszünetet, és rekordmennyiségű árut importáltak Ázsiából. Kína exportja lendületet vett, ami jótékony hatást gyakorolhat az erősen lanyhuló a gazdasági növekedésre.

Kína exportja júniusban némi lendületet vett, az import is élénkült, mivel az exportőrök igyekeztek kihasználni a Peking és Washington közötti törékeny vámfegyverszünetet az augusztusban lejáró határidő előtt.

Kína USA vámháború kereskedelmi háború
Fellendült Kína exportja a vámhatáridők lejárta előtt / Fotó: Creativa Images
  • A kivitel éves összevetésben 5,8 százalékkal nőtt, felülmúlva 
  • a Reuters felmérése által várt 5,0 százalékos medián előrejelzését. 
  • Az import 1,1 százalékkal nőtt, miután májusban 3,4 százalékkal csökkent. 
  • A közgazdászok 1,3 százalék emelkedést jósoltak. 
  • Az export növekedési üteme májusban az előző hónaphoz képest 4,8 százalékra lassult a márciusi és áprilisi megugrást követően, mivel Donald Trump amerikai elnök kereskedelmi háborújának fokozódása megtette hatását, és az előzetes megrendelésekből származó korábbi előnyök kifutottak – írja a Reuters.

Kína fellélegzett kissé

A kereskedelmi kapcsolatok júniusban stabilizálódni látszottak, miután amerikai és kínai tárgyalók megegyeztek a májusi genfi egyeztetéseken elért törékeny fegyverszünet felélesztéséről. A megállapodást azonban már a tárgyalások előtt feszültségek terhelték, mivel több exportkorlátozás zavart okozott a kulcsfontosságú iparágak ellátási láncaiban a Csendes-óceán mindkét oldalán.

 

Trump ismét offenzívában, közeleg a megállapodás határideje

Ugyanakkor, mivel Trump tovább szélesíti globális kereskedelmi offenzíváját, újabb vámokat vetve ki más partnerekre, az elemzők arra figyelmeztetnek, hogy 

Kína közvetetten is sérülhet azáltal, hogy az Egyesült Államok nyomást gyakorol azokra az országokra, amelyeket Kína gyakran használ átrakodási célokra.

Trump nemrég 40 százalékos vámot jelentett be a Vietnámon keresztül az Egyesült Államokba irányuló átrakodott árukra, ami alááshatja a kínai gyártók azon törekvéseit, hogy áttereljék exportjukat, és elkerüljék a magasabb vámokat.

Az amerikai elnök emellett 10 százalékos vámot is kilátásba helyezett a BRICS-országokból származó importárukra – Kína ezen csoport alapító tagja –, ami további kockázatokat jelent Peking számára. 

Kínának augusztus 12-ig van ideje tartós megállapodást kötni a Fehér Házzal.

Tovább nehezíti a helyzetet, hogy az Európai Unióval is fokozódik a feszültség. Egy hónap végi csúcstalálkozó előtt az EU azzal vádolta Kínát, hogy túltermeléssel árasztja el a globális piacot, és ezzel támogatja Oroszország háborús gazdaságát.

Kína júniusi kereskedelmi többlete 114,7 milliárd dollár volt, a májusi 103,22 milliárd dollárról emelkedve.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.