A Mondelez International átadta új napelemparkját a székesfehérvári gyára területén: a 2,3 millió dolláros (mintegy 780 millió forintos) beruházásból a csoport legnagyobb kelet-közép-európai napelemparkja jött létre.
Dominik Boguslawski székesfehérvári gyárigazgató elmondta, hogy a 25 ezer négyzetméteres napelempark a vállalat legnagyobb magyarországi zöldprojektje. A Mondelez a világ vezető rágcsálnivaló-gyártója, több mint száz gyára van. Székesfehérváron olyan globális nagy márkákat, mint a Milka, a Cadbury vagy az Oreo, továbbá helyi márkákat, például Pilóta és a Győri Édes, a jövőben zöldenergia segítségével fog előállítani.
A projekt részeként 4096 napelemet telepítettek a gyár melletti üres területre Mayer Áron üzletfejlesztési és beruházási osztályvezető tájékoztatása szerint. A napelemparktól várt évi 3000 megawattóra megújuló alapú villamos energia a gyár éves villamosenergia-igényének 25 százalékát fedezi. A mennyiség évi 600 tonnával csökkenti a gyár éves szén-dioxid-kibocsátását, annyival, amennyit egy benzinüzemű autó bocsát ki 5,8 millió kilométer megtétele után.
A cég más energiahatékonysági intézkedéseket is végzett:
A Mondelez Hungária Kft. a Mondelez International Inc. magyarországi kereskedelmi képviselete. Elődei révén közel harminc éve működik Magyarországon. A székesfehérvári Győri Keksz Kft. üzemében 600 dolgozót foglalkoztat, az ott készült csokoládét és kekszet több mint harminc országba szállítja.
A nyilvános cégadatok szerint a Mondelrz csoport tagjaként, a Győri Keksz Kft. a 2024-es üzleti évben 12,8 milliárd forintos nettó árbevétel mellett 670 milliós nyereséget könyvelt el. Tavalyelőtt 14,2 milliárd forint nettó árbevételt és 549 milliós adózott eredményt ért el – egészítette ki a közleményt az MTI.
A Mondelez a közelmúltban két kellemetlen hírrel került be a sajtóba. Februárban vissza kellett hívnia a Milka 50 grammos kiszerelésű vaníliaízű croissaint-ját, mert a csomagolása egy részéről hiányzott a magyar nyelvű megjelölés, így az allergénekre vonatkozó magyar nyelvű tájékoztatás is. Ezt egyébként önellenőrzés során állapította meg a társaság.
Tavaly decemberben azzal volt kénytelen szembesülni a csokoládérajongók tábora, hogy leállt az eredeti Mozartkugel gyártása Ausztriában, mert a Mondelez bezárta a salzburgi üzemét, ahol a golyó 127 éven át készült. Igaz, a Mondelez itt már megmentő volt, mert az eredeti gyártó, a Salzburg Chocolate 2021-ben csődbe ment. A Mondelez 2022 februárjában újraindította a termelést, de a költségei annyira megemelkedtek, hogy 2024. december 5. után már nem készített Mozart-golyót. A márka receptjének joga nála maradt, a termelés az MTI akkori értesülése szerint Lengyelországban vagy Csehországban folytatódhatott.
A marcipánnal töltött csokoládégolyó receptjét Paul Fürst cukrász álmodta meg 1890-ben. Leszármazottainak belvárosi cukrászdájában máig kézzel készítik ezt a desszertet az eredeti recept szerint. Paul Fürst nem védette le a Mozartkugeln nevet, ezért ezt a bonbont több osztrák és külföldi cég is gyártja.
Előtte, tavaly májusban a Mondelez uniós bírságot kapott, mert egyes országokban mesterségesen magasan tartotta egyes csokoládék árát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.